FAKTY

Tańsze mieszkania dla pabianiczan. Kiedy? Dla kogo? Dlaczego? [KONFERENCJA PRZED RATUSZEM]

Zgodnie z optymistycznym wariantem pierwsi pabianiczanie już za trzy lata wprowadzą się do tańszych mieszkań, które zostaną wybudowane przez powołaną na początku czerwca spółkę. Pierwsze budynki powstaną na pozarastanych obecnie działkach za stacją paliw Orlenu przy ulicy Zaradzyńskiej. To może być początek serii tego typu budownictwa w Pabianicach.

Utworzenie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Łódzkie przez Krajowy Zasób Nieruchomości z kilkoma innymi samorządami  zapowiedzieliśmy w marcu.,

Przypomnijmy – zadaniem SIM Łódzkie będzie budowa społecznych mieszkań czynszowych z możliwością dojścia do własności. Spółka będzie realizowała inwestycje mieszkaniowe na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa. W Pabianicach jest to teren przy ul. Zaradzyńskiej o pow. 7,5 tys. m. kw. Staną tu dwa budynki dla 60 rodzin. Na sfinansowanie objęcia udziałów w spółce SIM nasze miasto otrzymało 3 mln zł ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Dziś przed ratuszem odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawiciela rządu – wicewojewody Krzysztofa Ciecióry (w ramach umowy koalicyjnej reprezentuje Porozumienie Jarosława Gowina. W kierowanym przez niego resorcie rozwoju, pracy i technologii , powstała koncepcja SIM). Obecni byli także: odpowiedzialna za “mieszkaniówkę” wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska – Jasiczek (jest koordynatorką nowego projektu), a także asystent polityczny wicepremiera Jarosława Gowina pabianiczanin Gracjan Majewski.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz bardzo wysoko ocenił możliwości, jakie daje SIM. Podkreślił, że – w zależności od rozwoju sytuacji – kolejne działki mogą zostać w przyszłości przeznaczone pod tego typy budownictwo, nie tylko na działkach Skarbu Państwa (np. przy 20 Stycznia), ale i miejskich.

Powstanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Takich, których z jednej strony nie stać na kredyt mieszkaniowy, z drugiej – nie kwalifikują się do uzyskania lokalu z zasobów komunalnych, mają na tzw. wkład własny (ma wynosić, jak powiedział Krzysztof Ciecióra, 15% wartości), stać je będzie na regularne opłaty czynszu (wyliczonego w tzw. granicach rozsądku). Szczegółowe kryteria zostaną opracowane.

Inicjatywa na zatrzymać w mieście pabianiczan.

– Chodzi o to, by nie przeprowadzać się do wielkich miast, a pozostawać w swoich rodzinnych miejscowościach, wzmacniać Polskę lokalną, regionalną. Pabianice są świetnym miastem do tego, aby młodzi ludzie wiązali z nim swoją przyszłość – argumentował wicewojewoda Krzysztof Ciecióra.

60% kosztów inwestycji pokrytych zostanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, resztę stanowić ma wkład własny najemców i preferencyjne kredyty komercyjne.

 

(Fot: na tle działki przy ul. Zaradzyńskiej prezydent Grzegorz Mackiewicz i wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra)

Pabianice już w spółce mieszkaniowej