Społecznicy, mieszkańcy i miłośnicy Pabianic uczczą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Czy to pierwszy krok do godnego upamiętnienia ofiar pabianickiego getta?
W niedzielę (18.04.), o godz. 11.00, pod tablicą pamiątkową o synagodze na ul. Bóźnicznej, zostaną złożone kwiaty z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Za tą pionierską inicjatywą stoi związany z środowiskiem “Strażników Pamięci” Tomasz Holak, bloger z Fotka TH na FB.
– W przededniu 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim chcemy też symbolicznie upamiętnić społeczność żydowską Pabianic i wszystkie ofiary Holocaustu. Dlatego też w miejscu, gdzie stała synagoga ułożymy żonkile w kształcie gwiazdy Dawida, zapalimy znicze i uczcimy pamięć Żydowskiej społeczności, która przez wiele lat tworzyła wielokulturowy charakter Pabianic – zgodnie mówią przedstawiciele “Strażników Pamięci” Paweł Kulig i Monika Wilanowska.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, łodzianin Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o powstańczym zrywie. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził z żonkilami pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.
O tym, że teren, na którym mają pojawić się kwiaty, stał się wysypiskiem śmieci napisaliśmy na początku kwietnia w tekście pt. “Sedes i stare meble pod tablicą upamiętniającą synagogę”. Śmieci sprzątnięto, choć z tyłu pojawiły się nowe. Mamy nadzieję, że ten zwyczaj ostatecznie przestanie być praktykowany.
***
Powstanie w getcie warszawskim to bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami toczona od 19.04.1943 do 15.05.1943, największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Więcej informacji TUTAJ.
O życiu w pabianickim getcie i jego likwidacji oraz tragicznym losie naszych Żydów przeczytacie na sztetl.org.pl. Obszerny materiał także na um.pabianice.pl.