FAKTY PORADNIK

Wnioski o wymianę kopciuchów. Co sprawia problemy?

W Urzędzie Miejskim od października ubiegłego roku działa punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste powietrze”.

Z konsultacji osobistych lub telefonicznych w sprawie dotacji na wymianę pieca lub ocieplenie domu skorzystało dotąd 200 osób. Złożono 18 wniosków o dofinansowanie i 3 wnioski o wypłatę środków. Dużo osób jest w trakcie kompletowania dokumentacji. W punkcie można dowiedzieć się o wymaganiach programu, skonsultować wypełnienie wniosku i złożyć dokumenty za pośrednictwem Urzędu Miejskiego. Następnie wniosek zostanie przesłany do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który realizuje program, gdzie przejdzie ocenę merytoryczną.

-Zainteresowani najczęściej pytają, jakie piece podlegają dofinansowaniu i jakie dokumenty są potrzebne. Najwięcej kłopotu przy składaniu wniosku sprawia brak wiedzy o numerach ksiąg wieczystych, ewidencji działek i nieprzeprowadzone sprawy spadkowe – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

Punkt informacyjny działa w budynku UM przy ul. św. Jana 4, pok. 20, tel. 42 22 54 625, 509 309 848, e-mail czystepowietrze@um.pabianice.pl

Powstał na podstawie porozumienia, które miasto zawarło z WFOŚiGW w Łodzi, żeby ułatwić pabianiczanom dostęp do programu „Czyste powietrze”, zachęcić do wymiany ogrzewania i termomodernizacji, a w efekcie do poprawy jakości powietrza w mieście. W tym samym miejscu (św. Jana 4, pok. 20) można złożyć obowiązkowe deklaracje dotyczące źródeł ciepła i źródeł spalania paliw, co jest niezbędne np. przy wniosku o dodatek osłonowy.

Wreszcie nie trzeba jeździć do Łodzi, by starać się o pieniądze na wymianę kopciuchów z programu “Czyste powietrze”