FAKTY

Wyłapują kierowców i ostrzegają

  • 14 stycznia w godzinach 6.00 – 22.00 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego we współpracy ze strażnikami miejskimi przy użyciu monitoringu miejskiego kontrolowali działania pieszy – kierowca na ulicach Pabianic.
  • Policjanci ujawnili 14 wykroczeń, w tym nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieprawidłowe zachowanie kierowców w stosunku do rowerzystów oraz kolizje drogowe.
  • Wszystkie wykroczenia popełnione zostały przez kierowców. W tym dniu nie doszło do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

O pieszych mówi się często „niechronieni”, gdyż w przeciwieństwie do kierowców czy pasażerów, pieszego nie chronią zaawansowane systemy bezpieczeństwa instalowane w samochodach. Policjanci drogówki reagują na niebezpieczne zachowania uczestników ruchu, zwłaszcza na przejściach dla pieszych, na których w ostatnim czasie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
Częstą przyczyną wypadków jest wciąż nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.  Równie niebezpieczne jest wyprzedzanie na pasach czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego. Poza terenem zabudowanym, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby móc bezpiecznie zareagować i nie doprowadzić do potrącenia.

Pabianicka policja przypomina
  • Odpowiedzialny kierowca to taki, który posiada zdolności do przewidywania sytuacji na drodze. Nawet, jeśli w danym momencie nic na to nie wskazuje.
  • Po stronie osób pieszych są obowiązki wynikające nie tylko z przepisów prawa, ale również z rozsądku. Nigdy nie wchodźmy na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. Równie ostrożni bądźmy przechodząc przez przejście dla pieszych. W tych miejscach mamy pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie oznacza to, że powinniśmy wbiegać na pasy. Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, ale nie powinni o niej zapominać również piesi.
  • Tak, jak uczymy najmłodszych zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię, tak sami nie zapominajmy, aby upewnić się, czy żaden pojazd się do nas nie zbliża. Warto pamiętać o odblaskach. Pieszy poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych, które sprawiają, że jesteśmy widoczni ze znacznie większej odległości.

(Fot. KPP Pabianice/SM monitoring)