FAKTY

Znana farmaceutka Bożena K. przesłuchiwana. Zatrzymani właściciele i kierownicy aptek. Mają kilkaset zarzutów

Na polecenie Prokuratury Rejonowej zatrzymano 10 osób podejrzanych o dokonanie wyłudzeń refundacji ze środków NFZ na podstawie poświadczających nieprawdę recept wystawianych przez lekarza psychiatrę Dariusza J. To 8 kobiet i 2 mężczyzn – właściciele i kierownicy aptek z terenu Pabianic, Łodzi i Sieradza.

Chodzi o popularną sieć aptek, gdzie współwłaścicielką jest znana w Pabianicach od lat Bożena K. W ubiegłym roku odebrała Odznakę Honorową „Za zasługi Dla Ochrony Zdrowia”. Wystąpiła o nią Naczelna Rada Aptekarska.

O tym, że organy ścigania zajęły się właśnie Bożeną K., nasz portal pabianice.tv poinformował jako pierwszy. Od nas także wyszła wiadomość o zatrzymaniu Konrada K., (syna Bożeny K.) oraz Moniki M., Anny S., Agnieszki U., Lidii P., Tomasza D., Joanny K., Bożeny G.

[AKTUALIZACJA]: Oprócz syna Bożeny K., przesłuchano także inną osobę z kręgu jej bliskich – Kamilę K.

Prokuratorzy przedstawili zatrzymanym łącznie kilkaset zarzutów dotuczących wyłudzeń z NFZ , gdzie łączna kwota tych świadczeń wyniosła blisko 8 mln złotych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 40 tys. złotych oraz kwotę 90 tys. złotych tytułem poręczenia majątkowego. Jeszcze dziś do Sądu Rejonowego w Pabianicach mogą trafić  prokuratorskie wnioski o zastosowanie wobec niektórych podejrzanych tymczasowego aresztowania. Obecnie trwają przesłuchania.

Sprawa wciąż jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Rekordzista z Pabianic

Przypomnijmy – do zatrzymania Dariusza J. doszło na początku listopada ub. roku (CZYTAJ TUTAJ). Organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomił łódzki oddział NFZ. Kontrolerzy ustalili, że lekarz poprzez prowadzenie praktyki lekarskiej w PCM mógł doprowadzić do wyłudzenia refundacji na bardzo drogie leki psychotropowe.

Od 2014 roku na terenie łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia J. generował najwyższe kwoty refundacji leków. Na przestrzeni lat 2012-2016 wzrosły one o ponad 124,10%. W porównaniu z innymi lekarzami o tej samej specjalizacji Dariusz J. tylko w 2016 roku wypisał leki psycholeptyczne na kwotę o 291,48% większą niż kolejny lekarz o najwyższej średniej refundacji recept!

Jak wynika z zebranych dowodów, wykorzystywał dane swoich pacjentów (z różnych placówek, choć lewe recepty stemplował tylko w PCM) i wystawiał recepty na leki, które faktycznie nie były stosowane w ich leczeniu. Tak spreparowane recepty były następnie realizowane w aptekach jednej z sieci.

Po przesłuchaniu postawiono mu kilkadziesiąt zarzutów (CZYTAJ TUTAJ). Prokuratura zarzuca psychiatrze m.in. wyłudzenie z NFZ ok. 8 mln złotych. Co robił z lekami? Wiadomo już, że część pacjentów kupowała je w jego gabinecie (nie miał na to zezwolenia – kolejny zarzut). Sprawa jest trudna i rozwojowa. Śledczy, chcąc sprawdzić w jaki jeszcze sposób wzbogacał się Dariusz J., muszą m.in. dotrzeć do pacjentów. Zatrzymana została także przedstawicielka jednej z firm farmaceutycznych. Kobieta usłyszała zarzuty, związane z wprowadzaniem bez zezwolenia do obrotu produktów leczniczych oraz z udziałem w wyłudzeniu refundacji leków.

Wszystko wskazuje na to, że z działalności przestępczej Dariusz J. uczynił stałe źródło dochodów, co wpływa na zaostrzenie odpowiedzialności karnej. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. TUTAJ pisaliśmy o przedłużonym areszcie.

3 komentarze do “Znana farmaceutka Bożena K. przesłuchiwana. Zatrzymani właściciele i kierownicy aptek. Mają kilkaset zarzutów

  1. To z warszawskiej na Gdańską można się przejść w kajdankach spacerkiem – ostatni raz popatrzeć na miasto

Comments are closed.