PORADNIK

Gdzie odebrać maseczki? Co z tą kwarantanną?

Miasto rozprowadza maseczki z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Sanepid wyjaśnia zawiłości związane z kwarantanną.

-Tak źle jeszcze nie było od początku epidemii. Mamy na terenie powiatu obecnie 1100 osób chorych na COVID-19 – nie ukrywała  dziś podczas konferencji prasowej Małgorzata Sumińska,  dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach. Jednocześnie dodała, aby nie “wpadać w czarną rozpacz powodu kataru, bo mamy czas infekcji przeziębieniowych”.

Według danych  Ministerstwa Zdrowia z 26.01.2022 10:29. z dobowego raportu wynika, że na terenie naszego powiatu mamy 186 nowych przypadków zakażeń, 4 zgony (tylko z chorobami współistniejącymi). Na kwarantannie – 3602 osoby.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz poinformował dziś, że miasto stara się o uruchomienie drugiego punktu wymazowego. Do jedynego, działającego przy ul. Grota-Roweckiego, ustawiają się długie kolejki, blokując przejazd.

Wkrótce do mieszkańców trafią jednorazowe maseczki medyczne z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Te niedawno dotarły do starostwa, które przekazało je do gmin na terenie całego powiatu. W jaki sposób odbiorą je mieszkańcy?

Miejsca dystrybucji: Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa i administracje, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Rejony Obsługi Mieszkańców, Miejskie Centrum Pomocy Społecznej, Straż Miejska, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Zakład Komunikacyjny (punkty sprzedaży biletów), Urząd Miejski, Miejska Biblioteka Publiczna i filie, ZWiK, ZEC, pabianickie parafie, MOSiR, PaFaNa ul. Warszawska 75, Centrum Seniora ul. Konopnickiej 39, administracja targowiska ul. Południowa 15a.

Powinny być we wskazanych miejscach do końca tygodnia.

Dostaliśmy ich więcej. Nie wprowadzamy limitów. Maseczki są w paczkach po 50 sztuk – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Szefowa powiatowego sanepidu rozjaśniała zawiłości związane z kwarantanną. Jedynie osoba, która miała okazjonalną styczność z kimś zainfekowanym i nie jest w pełni zaszczepiona* podlega 7 – dniowej kwarantannie. Z kolei w przypadku chorego na COVID-19 domownika 7 dni kwarantanny trzeba liczyć od momentu zakończenia izolacji tej osoby, a więc 10 dni plus 7. O ile nie jest się w pełni zaszczepionym. Zaszczepieni mogą skrócić ten czas, jeśli dzień po wyzdrowieniu domownika wyjdzie im ujemny test.

Co powinny zrobić osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem?

-Na pewno nie iść do POZ. Należy umówić się na teleporadę, ale od razu dobrze jest samemu wygenerować sobie zlecenie i zgłosić do punktu drive – doradza dyrektor Małgorzata Sumińska.

 

*2 tygodnie po drugiej dawce w serii 2-dawkowej lub  2 tygodnie po podaniu szczepionki jednodawkowej