KOMUNIKACJA

Nowy przystanek kolejowy przy ul. Lutomierskiej. Wiemy kiedy…

Do końca 2021 roku powstanie nowy przystanek kolejowy przy ul. Lutomierskiej.

Przystanek Pabianice-Północ zlokalizowany zostanie w rejonie przejazdu kolejowego. Będzie wykonany w ramach projektu „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”. Jest on współfinansowany ze środków unijnych.

– Obecnie prowadzimy przetarg na wykonanie wstępnej dokumentacji. Potem zapadną decyzje m.in. co do zakresu budowy tego przystanku – mówi Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Okres realizacji projektu przewidziany jest w latach 2019-2021. O nowym przystanku poinformowaliśmy jako pierwsi TUTAJ. Przypomnijmy, że powstanie także – oparte o tunel średnicowy – wahadło do Pabianic, o czym pisaliśmy niedawno TUTAJ.

Linia wahadłowa oznacza, że z dużą częstotliwością kursują pociągi w dwóch kierunkach i mają specjalny, dodatkowy tabor. Co ile dokładnie minut będą mknęły? Tego dowiemy się, kiedy zostaną opracowane rozkłady. W godzinach szczytu na łódzkim odcinku kursować mają nawet co 4 minuty.

Zapoznaj się z historią łódzkiego tunelu

Kolej do Łodzi Fabrycznej dotarła w 1866 roku w ramach budowy łącznika z koleją Warszawsko – Wiedeńską. Początkowo niedoceniona, po 40 latach aż 40-krotnie zwiększyła liczbę przewozów i 10-krotnie liczbę pasażerów. Już wtedy były plany, aby kolej przedłużyła linię, przechodząc dalej do Kalisza. Zamiast tego miasto zostało zabudowane i nie było już możliwości przejścia przez centrum linią naziemną.

Na początku XXI wieku wrócono do koncepcji połączenia Łodzi Fabrycznej z Łodzią Kaliską przewidując wykorzystanie do tego dostępnych środków unijnych. Wiadomo już było, że musi to być połączenie podziemne tzw. tunelem średnicowym. W pracach koncepcyjnych uczestniczyli: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Miasta Łodzi.

26 września 2009 roku zawarte zostało porozumienie pomiędzy Województwem Łódzkim, Miastem Łódź i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w sprawie realizacji Studium Wykonalności dla tunelu średnicowego. Dokument powstał w latach 2010-2013.

W tym czasie – w sierpniu 2011 – podpisano umowę na budowę podziemnego Dworca Łódź Fabryczna, a 14 lipca 2015 Komisja Europejska przyznała dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia (warunkiem dotacji jest budowa podziemnego tunelu łączącego Fabryczną z Dworcem Łódź Kaliska).

– Tunel otworzy Dworzec Łódź Fabryczna, który z dworca krańcowego stanie się dworcem przelotowym, a przystanki w tunelu staną się węzłami integrującymi komunikację kolejową z komunikacja miejską. Skróci się także czas przejazdu przez ścisłe centrum Łodzi. Tunelem będą mogły jeździć pociągi regionalne i dalekobieżne. Uzyskamy szybkie połączenia na kierunkach północ/południe i wschód/zachód. Nam najbardziej zależy na kursowaniu tunelem pociągów ŁKA, które przejeżdżając tam nawet co 8 minut, staną się kolejowym krwiobiegiem naszego regionu – mówi marszałek Witold Stępień.

Dla przypomnienia – w latach 2015-2016 PKP PLK przy wykorzystaniu środków unijnych realizowały uzupełniające Studium Wykonalności dla tunelu z uwzględnieniem jednego przystanku kolejowego w rejonie ul. Ogrodowej. Urząd Marszałkowski WŁ i Miasto Łódź zabiegały o budowę jeszcze jednego przystanku w rejonie ul. Zielonej i Kościuszki i partycypowały w kosztach przygotowania Studium dla tej części dokumentu. Samorządy zastrzegły, że obydwa przystanki muszą być ściśle zintegrowane z komunikacją miejską.

28 listopada 2016 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy tunelu, a po roku podpisana zostaje umowa na jego budowę. Koszt budowy to ok. 1,6 mld zł, zaś realizacja przewidziana jest na 48 miesięcy. To oznacza, że cała inwestycja zostanie zakończona do końca 2021 roku, a pierwsze pociągi pojadą tunelem w styczniu 2022 roku.

Tunel ma mieć ponad 7 km długości. Łącznie ułożonych zostanie 17 km torów kolejowych, w tym 11 km torów wewnątrz tunelu. Na etapie obsługi komunikacyjnej wystawy EXPO 2022, o którą starała się Łódź, opracowane zostały dwie linie wahadłowe oparte o tunel średnicowy. Jedna z nich to tzw. linia W1 Łódź Widzew – Tunel Średnicowy – Łódź Kaliska – Pabianice.

6 komentarzy do “Nowy przystanek kolejowy przy ul. Lutomierskiej. Wiemy kiedy…

  1. Jak będzie kursować co cztery minuty to szlaban będzie chyba cały czas zamknięty.
    Już teraz ciężko wyjechać z Zatorza do miasta a co będzie?

    1. Co 4 minuty to opcja dla Łodzi i w godzinach szczytu. Za wcześnie na szczegóły odnoście częstotliwości u nas. Można przypuszczać, że co ok. 20 minut. Odnośnie zakorkowania Lutomierskiej to rozwiązaniem może być tunel pod tą ulicą. Zabiega o to prezydent i oby mu się udało. https://pabianice.tv/bedzie-tunel-pod-lutomierska/

      1. Należałoby tę “prowizoryczną górkę” zrównać z ziemią, wybudować wiadukt kolejowy, a ruch samochodowy puścić dołem. Ale to już zmartwienie PLK i GDDKiA (przytorowy fragment Lutomierskiej leży w ciągu DK71), miasto musiałoby tylko umożliwić zatrzymywanie autobusów. W naszych warunkach, już chyba któryś z Redaktorów wspominał, linia wahadłowa kursowałaby co 10 minut.

    1. W tym roku rozpoczyna się modernizacja linii kolejowej. Z pewnością jednym z etapów remontu będzie wymiana płyt przejazdowych w ulicy Torowej.

Comments are closed.