FAKTY

Odwierty geotermalne 15 km od nas

Kolejny samorząd stawia na geotermię, bo widzi w niej ogromną szansę rozwoju.

Gazeta Łaskonline.pl poinformowała, że burmistrz Łasku 6 września przedstawi radnym projekt uchwały w sprawie odwiertów geotermalnych. Okazało się, że i pod Łaskiem są gorące źródła. Zaplanowano wiercenia w okolicy osiedli Przylesia i Batorego. – Zgłosili się do mnie przedstawiciele Akademii Sztuki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej z informacją, ze można pozyskać gorącą wodę ze źródeł geotermalnych, które wg ich badań znajdują się pod Łaskiem – powiedział dziennikarzom.

Eksperci są gotowi pomóc w przygotowaniu odpowiedniego wniosku, dzięki któremu projekt zostałby sfinansowany w 100% przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt opiewa na ok. 10 mln złotych, a Łask wydałby na dokumentację raptem ok. 40 tys. zł.

Łask dołącza

O zainteresowaniu miast z naszego regionu geotermią pisaliśmy już 9 marca. Wkrótce okazało się, że i Sieradz chce wykorzystać wody geotermalne m.in. do ogrzewania mieszkań i obniżenia kosztów ciepła. – W geotermii niewątpliwie jest przyszłość, cieszy perspektywa, że nasi mieszkańcy będą mogli oddychać powietrzem niezagrażającym zdrowiu i życiu – usłyszeliśmy od prezydenta Sieradza Pawła Osiewały. Wiceburmistrz Łasku Janina Kosman powiedziała wtedy naszemu portalowi: – Z zainteresowaniem obserwujemy poczynania naszego sąsiada.

Przypominamy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wciąż dysponuje milionami na odwierty, bo w kwietniu ogłosił drugi nabór wniosków. O dotacje będzie się można starać do 30 listopada 2017.

Wniosek w drugim naborze składa m.in. burmistrz 7-tysięcznego Złoczewa Jadwiga Sobańska. – Dotacja jest stuprocentowa, nie ponosimy zatem żadnego ryzyka. Wykładamy z budżetu jedynie 40 tysięcy na dokumentację, którą sporządzi dla nas Geologia Kielce i to fachowcy stamtąd napiszą w naszym imieniu wniosek do NFOŚ. Drugie 40 tys. na tę dokumentację pozyskaliśmy z WFOŚiGW – poinformowała portal pabianice.tv.

Potencjał energii odnawialnej dostrzegły też władze Politechniki Łódzkiej, które zamierzają wykorzystać odnawialne źródła, by zasilać Zatokę Sportu – najnowocześniejszy w Polsce obiekt sportowy.

Choć wykonane już pomiary wykazały, że temperatura wody pod Pabianicami jest o kilkanaście stopni wyższa np. od tej pod Sieradzem, prezydent Grzegorz Mackiewicz o geotermii nie chce słyszeć.

Tagi:

7 komentarzy do “Odwierty geotermalne 15 km od nas

  1. Jeśli pan Mackiewicz nie chce Geotermii bo każdy wie że tym zajmował się Ciebiada (PiS ) to może trzeba odwołać Mackiewicza
    Geotermia to wielka szanas dla rozwoju miasta NIE WOLNO TEGO ZLEKCEWAŻYĆ

  2. Wizje pana Ciebiady to utopia. Firma która miała wyłożyć te setki milionów na geotermię zaproponowaną przez tego “fachowca” szybko dała drapaka.
    Może redakcja przypomni tą słynna konferencję prasową i wymachiwanie pustymi kartkami.

    1. Pustymi kartkami i frazesami bez pokrycia to chlapał jak Jelcz w ulewę Mackiewicz. Inne gminy właśnie dowiodły małostkowości tego człowieczka.

  3. Popularny temat, który intryguje jednak przy spojrzeniu zdroworozsądkowym:
    jakie są REALNE koszta porównawcze pozyskiwania energii metodą klasyczną, wobec geotermii?
    Przecież gorące źródła, po zlokalizowaniu, należy przetransportować na powierzchnię ziemi, a następnie przesłać do odbiorców za pomocą nowej infrastruktury, za którą należałoby i tak płacić w ramach bieżącego abonamentu. Wydaje mi się, że początkowe koszta takiej inwestycji byłyby ogromne, a w finale abonament i tak nie uległby rażącym zmianom.
    Temat jest “wałkowany” od lat, budzi liczne emocje, jest okazją do przepychanek politycznych, a nie o to chodzi. Misją zmiany źródła energii powinna być ekologia, czego geotermii nie odmówimy, a także atrakcyjność kosztowa, co w konfrontacji z tym, co wymieniłem wcześniej budzi moje pewne zastrzeżenia.
    Czy jest w Polsce miasto, które z powodzeniem wdrożyło “na fali” tematu energię geotermalną? (Nie mam na myśli Uniejowa, bo to inna “bajka”). Pytam z czystej ciekawości, bo po prostu nie wiem.

  4. Najważniejsza jest WIZJA.
    Koszty “realne’ , ‘rzeczywiste”, ‘ wstępne”, “pełne”, “poniesione”, “konieczne”, “ekonomiczne”, itp…, nie mają znaczenia.. Znaczenie mają “koszty nasze” jeśli wszyscy chcą zapłacić za odwierty, za projekty, za rozwój, …za wpadkę i za perspektywy. To trzeba być idiotą lub Mackiewiczem aby nie skorzystać dla dobra Pabianic i ich mieszkańców. ( na jeden zbędny stołek w spółkach miejskich wydaje więcej niż koszt geotermii w Pabianicach ). BRAWO WY. WYpi…..lać.

  5. Mackiewicza trzeba odwołać za inne sprawki, a czy geotermia to dobry interes?

Comments are closed.