FAKTY

Pabianicki starosta korzysta z przywilejów dla niepełnosprawnych

Z dokumentu, jakim legitymuje się Krzysztof Habura, wynika, że ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Starosta Krzysztof Habura zaparkował wczoraj na parkingu przy targowisku na ul. Moniuszki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby jego Volkswagen nie stał na niebieskiej kopercie, wykorzystując jedno z trzech takich miejsc dedykowanych osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Uprawnia je do tego specjalna karta parkingowa – taką samą za szybę włożył Krzysztof Habura. Organem wydającym decyzję administracyjną jest podlegający pod starostę Powiatowy Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

 – Orzeczenie o niepełnosprawności mam od 4 lat. Przeszedłem zabieg endoprotezy stawu kolanowego i stąd moje kłopoty z poruszaniem się – przyznaje starosta w rozmowie z pabianice.tv i dodaje: – Badała mnie komisja w Łasku i tam przyznano mi orzeczenie, a w starostwie jedynie odebrałem kartę.

Niepełnosprawność nie przeszkadza jednak politykowi w aktywnym udziale w życiu społecznym – regularnie bierze udział w imprezach (w tym sportowych – na zdjęciu głównym i obok podczas ubiegłorocznego 1-majowego rajdu rowerowego, gdzie wygrał nawet ubezpieczenie dla cyklisty) i różnego rodzaju wydarzeniach, a w ostatnim czasie prowadzi także kampanię wyborczą.

W mediach nie brakuje dramatycznych historii ludzi, którzy – mimo niemożności samodzielnego poruszania się – spotykają się z odmową wydania orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak czytamy na stronie pabianickiego starostwa (zdjęcie obok), kartę parkingową wydaje się:

• osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
• osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
• placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Co wolno Haburze? Wskazana karta uprawnia m.in. do darmowego parkowania w pabianickiej SPP. Ustawa prawo o ruchu drogowym przewiduje ponadto, że osoba posługująca się takim dokumentem może nie stosować się do zakazu postoju, zakazu ruchu w obu kierunkach, wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli, autobusów, a także postoju w dni parzyste oraz nieparzyste. Dokument jest ważny na terenie całej UE.

Karta Krzysztofa Habury ma ważność do 24 października 2019 roku.

6 komentarzy do “Pabianicki starosta korzysta z przywilejów dla niepełnosprawnych

  1. napiszcie jak wygra konkurs tańca , wtedy uwierze ze karte sobie załatwił
    widziałam na własne oczy jak ledwie sie poruszał o kulach /mozliwe ze to było zaraz po operacji/ karte daja czasowo więc jesli juz jest tak super to ponownej nie dostanie
    natomiast wiarygodnosc tego co wypisuje sie w mediach najlepiej widac w przy działalnosci antyszczepionkowców

  2. taka jest właśnie rzetelność portalu pabianice .tv, nie ma się co dziwić skoro wiadomo kto jest tam redaktorem naczelnym…., taka metoda obozu dobrej zmiany – rzucić oszczerstwo i niech się biedak tłumaczy……

    1. a ty balwanie dalej swoje. faktycznie biedak z tego starosty :))) albo jestes jego krewnym, albo sam masz niepelnosprawnosc ale umysłowa. TO OCZYWISTE PO CO MU KARTA – Z NIĄ NIE MUSI KUPOWAĆ ABONAMENTU NA PARKOWANIE W MIEŚCIE

  3. No uśmiałem się jak nigdy ja mam endoproteza w kolanie i od 3 lat używam,, laski,, do pomocy w poruszaniu i jakoś nie dostałem karty parkingowej do niepełnosprawnych z racji małego stopnia ♿ a osob która chodzi jeździ na rowerze ma i korzysta wstyd.. Rozumiem potrzebował ok niech miał ale teraz jako uczciwy obywatel który powinien zdać lub z niej nie korzystać wstyd.. Niestety ale odemnie głos niedostanie..

Comments are closed.