FAKTY PORADNIK

Pacjenci nie są skazani na teleporady. Warto się badać

Lekarze zaszczepieni prawie w 100%. Mogą spokojnie leczyć chorych nie tylko przez telefon.

Epidemia COVID i związany z nią reżim sanitarny spowodował uruchomienie teleporad, a w zasadzie niemalże zastąpienie ich wizytami w gabinecie lekarzy pierwszego kontaktu. O tym, że znaczny wzrost liczby zgonów może być pośrednio spowodowany koronawirusem z powodu trudniejszego obecnie dostępu do opieki medycznej napisaliśmy na początku września. Ta tendencja pogłębiła się. O wzmożeniu umieralności po raz kolejny pisaliśmy dwa miesiące później.

Niepokojącą tendencję zauważył resort zdrowia i NFZ.

To jest absolutny czas do podjęcia normalnego leczenia, do przeprowadzania badań diagnostycznych – usłyszeliśmy od Anny Leder, rzecznika łódzkiego oddziału NFZ.

Teleporady a wizyty osobiste w Pabianicach

Jak sytuacja wygląda w naszym mieście? Wciąż większość konsultacji odbywa się przez telefon, ale…

Daje się zaobserwować pacjentów w przychodni – zauważa Adam Marczak, dyrektor ds. administracyjno-technicznych w PCM.

Lekarze oporów przed przyjmowaniem pacjentów “na żywo” mieć nie powinni. Jak podał w lutym Michał Dworczyk: “mamy już zaszczepionych ponad 94 proc. wszystkich lekarzy”.

Zdarza się, że to pacjenci unikają osobistych spotkań ze swoim lekarzem.

Są sytuacje, kiedy muszę długo namawiać pacjenta, aby przyszedł. Nie warto zaniedbywać schorzeń. Wiele nowych objawów można też zbagatelizować – mówi jedna z pabianickich lekarek.

Teleporady tylko między 7 a 64 rokiem życia

Aktualnie procedowane jest rozporządzenie w sprawie standardu teleporad. Planuje się modyfikację zasad realizacji teleporady na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, wskazując, że świadczenie w formie teleporady może być udzielane wyłącznie osobom pomiędzy 7. a 64. rokiem życia. Takie rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej „wrażliwych” grup pacjentów.

Decyduje lekarz

Zgodnie ze rekomendacją krajowego konsultanta ds. medycyny rodzinnej, wizytę w poradni powinien poprzedzić wywiad telefoniczny z pacjentem, po którym lekarz zdecyduje, czy wizyta na miejscu w poradni jest konieczna, czy wystarczy teleporada.

Podczas wywiadu telefonicznego lekarz ocenia, czy:

  • pacjent nie jest zakażony koronawirusem
  • problemy zdrowotne pacjenta wymagają wizyty w poradni, czy będzie można pomóc mu podczas rozmowy telefonicznej
  • nie ma do czynienia ze stanem zagrożenia życia.

    Teleporada nie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Na stronie pacjent.gov. pl czytamy m.in.: “Jeśli dzwonisz po e-receptę na leki, które już bierzesz, powiedz to. Po krótkiej konsultacji z Twoim lekarzem receptę może wystawić także uprawniona pielęgniarka”.

Odsyłamy do szczegółowych porad dla pacjentów.

Jeśli pacjent ma problem z uzyskaniem pomocy medycznej, może zgłosić to do Narodowego Funduszu Zdrowia, np. dzwoniąc na bezpłatną Telefoniczną Informację Pacjenta.