Z Pabianic na Kaliski w 10 minut? Coraz bliżej wielkiego remontu.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły właśnie przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie przystanku osobowego Pabianice Północ przy ul. Lutomierskiej.
Po zachodniej stronie przejazdu kolejowego planowane jest wybudowanie dwóch peronów o długości 150 metrów – jednego w kierunku Łodzi, drugiego w stronę Sieradza. Zostaną na nich ustawione ławki, wiaty, gabloty, system oznakowania i inne elementy małej architektury. Zaplanowano dojścia piesze do ulic Karniszewickiej, Lutomierskiej, Partyzanckiej i Szynkielewskiej. Wykonawca wybuduje mały parking przy ulicy Karniszewickiej. Przewidziano również stojaki rowerowe. TUTAJ MAPKA opracowana do dalszych celów projektowych.
Czas na składanie ofert mija 17 kwietnia. Termin wykonania zamówienia to 33 miesiące od podpisania umowy. O ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to do pociągów na nowym przystanku powinniśmy móc wsiąść w 2022 roku.
O nowym przystanku poinformowaliśmy jako pierwsi TUTAJ, a o konkretnych przymiarkach do projektu napisaliśmy TUTAJ.
O wybudowanie przystanku kolejowego przy Lutomierskiej zabiegały władze Pabianic. Co nam to da? Jeszcze bardziej wzrośnie wartość terenów inwestycyjnych przy ul. Lutomierskiej. Już w 2020 roku za zajezdnią MZK ma powstać ponad 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowej Panattoni Europe Sp. z o.o. Dzięki nowemu przystankowi tereny przy ul. Lutomierskiej będą nie tylko bardzo dobrze skomunikowane drogowo (sąsiedztwo S-14), ale także kolejowo, co zapewni dogodny dojazd pracowników z Łodzi i od strony Sieradza.
Poprawi się dostępność kolei w mieście. W zasięgu 1 km od nowego przystanku mieszka sporo pabianiczan. Dla przykładu, odległość do „jamnika” przy Zamkowej wyniesie 700 m. Rozpoczęła się już modernizacja linii kolejowej nr 14, czas dojazdu z Pabianic do Łodzi Kaliskiej wyniesie 10 minut (po zakończeniu prac prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie bowiem do 120 km/h). Po drodze do Łodzi Kaliskiej pociągi zatrzymają się jeszcze na nowym przystanku Łódź Retkinia.
Rola kolei w przejazdach lokalnych znacząco wzrośnie po oddaniu do użytku tunelu średnicowego w Łodzi, którego budowa ma się zacząć już w czerwcu. Pabianice zyskają „kolejowe metro”, którym w 20 minut dojedziemy bezpośrednio do centrum Łodzi. Pociągi na trasie Pabianice – Łódź Widzew mają kursować nawet co 8 minut. Nie będą kończyć biegu na Łodzi Kaliskiej, ale pojadą dalej tunelem średnicowym. Zatrzymają się po drodze na podziemnych przystankach Łódź Polesie (przy Manufakturze) i Łódź Śródmieście (u zbiegu ul. Zachodniej i Zielonej) oraz na stacji Łódź Fabryczna. Dalej zatrzymają się jeszcze na przystanku Łódź Niciarniana i dojadą do Łodzi Widzewa. Jak poinformowało PKP PLK S.A., zakończenie inwestycji zaplanowane jest pod koniec 2021 r.
Przypomnijmy, że powstanie także – oparte o tunel średnicowy – wahadło do Pabianic, o czym pisaliśmy niedawno TUTAJ.
Trwa walka o bezkolizyjny przejazd
Władze Pabianic wnioskują, aby najpóźniej z oddaniem do użytku tunelu średnicowego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wspólnie z PKP PLK wybudowała bezkolizyjny przejazd pod torami na ul. Lutomierskiej. W lutym Departament Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury powiadomił prezydenta Grzegorza Mackiewicza, że „podjęto działania mające na celu przebudowę i usprawnienie ruchu w rejonie przejazdu kolejowego w ciągu drogi krajowej nr 71”.
Jak informuje ministerstwo, „przygotowywana jest inwestycja, która ma na celu budowę nowego odcinka drogi krajowej nr 71 w nowym śladzie ul. Lutomierskiej od skrzyżowania z ul. Partyzancką do włączenia w stary ślad za tunelem wraz z budową tunelu pod torami kolejowymi oraz budowę dojazdów do dróg gminnych”. Resort dodaje, że „w chwili obecnej trwają prace w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mają one na celu uszczegółowienie zakresu i harmonogramu realizacji zadania oraz struktury jego finansowania”
– W związku z tym 27 lutego wystąpiliśmy do łódzkiego oddziału GDDKiA o przekazanie do wiadomości harmonogramu prac przy przebudowie DK 71. Czekamy na odpowiedź – informuje Aneta Klimek.
Zapoznaj się z naszymi tekstami o problemie z przejazdem i staraniach o przebudowę:
• Będzie tunel pod Lutomierską
• Sprawa przejazdu trafiła do Ministerstwa Infrastruktury. Znajdą się fundusze?
• Konieczna inwestycja zagrożona. Czy rząd da pieniądze na przejazd pod Lutomierską?
To co zobaczyłem, po prostu mnie załamuje i to geometrycznie!!! Gdzie te parkingi, jak to będzie funkcjonowało jak pociągi będą jechały co 2-5 minut. Ile samochodów przejedzie tym przejazdem? Kogoś logika dawno opuściła!!!
Te dwa okręgi na mapce nr 2 znaczą jakoby dostępność urbanistyczną, świadczącą o tym, jakoby wybrana lokalizacja obejmuje większy zakres zainwestowania urbanistycznego. Jeśli tak to było pomyślane to naprawdę ten projektant grzecznie wykonuje polecenie; “odwal tak, by było jak najtaniej”, nie rozważaj za głęboko. De facto proponowana przeze mnie lokalizacja ma zdecydowanie większy potencjał i dojścia, dojazdu i usunięcia bardzo dużej kolizji. Na rysunku nr 1 projektant proponuje powiększeni istniejącej kolizji przejazdu o dodatkowe przejście przez tory od zachodniej strony peronów. Dodatkowe ławeczki, śmojki bojki. Kurna bzdura na kołach aż wyje!!! Parkingów 0, miejsca na wysadzenie pasażerów komunikacji miejskiej 0. To jakaś psiorska wściekła paranoja. Logiczną, na pewno nie tanią, ale logiczną i spełniającą wszelkie warunki supernowoczesnego węzła multimodalnego moja koncepcja są; w ministerstwie w PKP PLK i w wojewódzkiej dyrekcji dróg krajowych. Tylko tam zarządzają ludzie, którzy mają Pabianie gdzieś. Ponoć nie ma pieniędzy!!! Na korupcję polityczną są i to ogromne!!! Łuczak chwalił się rozmowami z GDDKiA, jak go obśmiałem, że na dobra kawkę pojechał to mnie zablokował ! Taka smutna prawda. Jak szybko nie będzie LOGICZNYCH decyzji, Pabianice będą wyły z rozpaczy za cztery lata!!!
Nie mają na co pięniędzy wydawać z dotacji unijne i