FAKTY

Policja szuka wandala, który pomalował pomnik na Starym Rynku

“Bóg, Honor, Ojczyzna” – takie hasła pojawiły się w nocy na zachodniej ścianie pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach prowadzą postępowanie w sprawie zniszczenia pomnika dokonanego 2 listopada około godz. 1.15 w Pabianicach.
Mężczyzna dokonał zniszczenia poprzez naniesienie czerwoną farba napisu na obiekcie – mówi podkom. Ilona Sidorko, rzecznik prasowy pabianickiej KPP.

Nagranie z monitoringu przekazali policjantom strażnicy miejscy.

Osoby mogące pomóc w ustaleniu tożsamości sprawcy proszone są o kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie pod numerem telefonu 47 8424 348, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, bądź z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach telefon całodobowy 47 8424 301.

 

Pomnik przedstawiający historię Polski w ujęciu PRL (łącznie z wątkami lokalnymi) podlega na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej rozbiórce. Jak usłyszeliśmy w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim na razie – w zwiazku z epidemią –  działanie w tej sprawie zostały wstrzymane.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy incydent związany z pomnikiem. Trzy lata lemu podczas Pikniku Patriotyczno – Rodzinnego, organizowanego przez Gazetę Polską i ONR  ONR i Gazety Polskiej, jaki odbywał sie pod patronatem ratusza tuż przy monumencie stanęła przenosna ubikacja. Po interwencji patrolu, toalety przeniesiono.