Geotermalny skok cywilizacyjny w Tomaszowie Mazowieckim. To kolejne miasto ze stuprocentowym dofinansowaniem na odwiert.
Ponad 13 mln zł trafi do Tomaszowa Mazowieckiego na odwiert geotermalny. To 100 proc. dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W połowie maja podpisano arkusz negocjacyjny, który jest podstawą do podpisania umowy. Prezydent Tomaszowa Marcin Witko w łódzkich mediach powiedział, że inwestycja jest skokiem cywilizacyjnym, którego pozytywne skutki odczują mieszkańcy.
Tomaszów Mazowiecki jest kolejnym miastem z naszego województwa, które postawiło na wykorzystanie gorących źródeł przede wszystkim do ogrzewania budynków. Sieradz jako pierwszy otrzymał dofinansowanie z NFOŚiGW na odwierty geotermalne.
Prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz nie chce zainteresować się tematem. Artur Michalski, wiceprezes NFOŚ i GW w wywiadzie „Smog zbiera śmiertelne żniwo. Jest ratunek, ale…” dla pabianice.tv powiedział m.in.: – Skoro jakość powietrza jest fatalna, to tym bardziej warto rozpocząć działania w celu wykorzystania podziemnych, odnawialnych źródeł energii. Byłem w Pabianicach dwa lata temu, już kiedy był zamknięty pierwszy nabór na odwierty geotermalne, ale potem został ogłoszony kolejny, jednak wniosek stąd nie dotarł. Już wtedy, podczas dyskusji w biurze senatora Macieja Łuczaka dowiedziałem się, że wasz prezydent nie chce iść w kierunku geotermii. W działania na jej rzecz mocno zaangażował się Krzysztof Ciebiada. Spotkał się ponoć z niezrozumieniem i oporem. Szkoda, gdyż jak wynika z analiz geologów, w okolicach Pabianic powinny być źródła bardzo dobrej jakości. Może nawet lepsze niż pod Sieradzem, gdzie niebawem zaczną się wiercenia, podobnie jak w Sochaczewie, Kole, Szaflarach czy Lądku Zdroju.
(…) – Czy po odwiertach i pozytywnej ekspertyzie samorządy będą mogły liczyć na pozyskanie kwot na infrastrukturę geotermalną? Być może obawa o to, co dalej z odkrytym źródłem, skąd brać pieniądze na budowę instalacji, blokuje niektórych samorządowców…
– To nie może być argumentem, gdyż – jak wspomniałem – jest on nieprawdziwy. Są fundusze pomocowe na ten cel, unijne i krajowe, w tym dotacyjne. Jeszcze raz podkreślam – należy koniecznie zwrócić uwagę na fakt, że w dłuższej perspektywie tak naprawdę mamy darmowe źródło ciepła. Nie trzeba kupować węgla i wydawać pieniędzy na prace z nim związane. A najważniejsze jest to, że będziemy mieli czyste powietrze, gdyż znacząco zmniejszymy emisję zanieczyszczeń i zmniejszymy smog.
Senator Maciej Łuczak mówi nawet o niezrozumiałym oporze prezydenta Pabianic: – Przyznaję, że tutaj jestem bezradny. Spotykamy się z niezrozumiałym oporem ze strony pana prezydenta i jego współpracowników. Program zakładający geotermalne odwierty badawcze jest znakomity. Uczestniczy w nim wiele miast, m.in. Sieradz, którego władzom pomagałem w staraniach o dofinansowanie. Nie rozumiem oporu prezydenta, szczególnie w sytuacji, kiedy miasta pierwszy krok do projektu geotermalnego nie kosztowałby ani złotówki, bo pieniądze zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Przeczytaj cały wywiad „Mam nadzieję, że prezydent zmieni swoją postawę”.
– Niestety, dotąd się nie zreflektował – usłyszeliśmy od senatora Macieja Łuczaka.
Portal pabianice.tv wielokrotnie pisał o geotermalnych inicjatywach okolicznych samorządów:
https://pabianice.tv/geotermia-wszedzie-ale-nie-u-nas/
https://pabianice.tv/geotermia-czekaja-kolejne-miliony/
https://pabianice.tv/sieradz-tez-stawia-na-geotermie/
https://pabianice.tv/odwierty-geotermalne-15-km-od-nas/
https://pabianice.tv/czy-prezydent-sieradza-przekona-grzegorza-mackiewicza-do-geotermii/
https://pabianice.tv/konstantynow-pelna-para-ku-geotermii/
UWAGA
Do dyskusji zapraszamy na nasz profil FB. Nie chcemy, aby temat stał się areną anonimowych, przedwyborczych przepychanek słownych. Czekamy na rzeczowe argumenty i konkretne pomysły.