FAKTY

Rozbiórka spalonej części budynku z dwutygodniowym poślizgiem

Nie 30 listopada, jak zapewniał Jacek Wróblewski z zarządu powiatu w programie “Państwo w Państwie”, a 13 grudnia zakończona została rozbiórka drewnianej części budynku przy ul. Pięknej Pabianicach.

Z dwutygodniowym opóźnieniem zakończyła się rozbiórka drewnianej części budynku, która ucierpiała w październikowym pożarze. Zdjęcie wykonaliśmy wczoraj. Nieruchomością – jako własnością Skarbu Państwa – zarządza starosta.

Dobrze, że w końcu zniszczona część została rozebrana. Mamy wzmocnioną, zabezpieczoną  zewnętrzną ścianę, aby nie zaciekało i dom się nie przewrócił. Sami naprawiliśmy dach, zrobiliśmy całą więźbę dachową. Łódzki Urząd Wojewódzki zadeklarował, że znajdą się pieniądze na remont klatki schodowej. Nadzór budowlany 22 grudnia ma sprawdzić, czy możemy bezpiecznie mieszkać. Mamy nadzieję na spokojne spędzenie świąt – powiedziała nam Anna Lipińska.

W odpowiedzi  pytania portalu pabianice.tv starostwo poinformowało, jakie pracy i kiedy zostały podjęte przed pożarem, aby zabezpieczyć od dawna straszący  pustostan.

“W lutym 2020 r. zlecono zabezpieczenie i wykonano m.in.: osiatkowanie budynku od strony ul. Pięknej i umieszczono tablice ostrzegawcze dot. zakazu wstępu, usunięto orynnowanie wraz z częścią okapu dachu od frontu i podwórza, zabezpieczono okna od frontu i podwórza oraz drzwi wewnętrzne usytuowane na parterze i piętrze za pomocą płyt osb. Wydatkowano kwotę 4312,44 zł brutto. W lipcu 2021 r. zlecono zabezpieczenie dachu i w sierpniu wykonano: montaż nowych desek w miejsce zdegradowanych i pokrycie części dachu folią. Wydatkowano kwotę 3500,00 zł brutto”.

Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyn pożaru. Czy nieruchomość będzie mogła być w końcu sprzedana?

W związku z toczącą się sprawą dotyczącą złego stanu technicznego sprzedaż nie była przedmiotem analizy. Na dziś nie zostały podjęte żadne decyzje. Prace rozbiórkowe zostały zakończone, odbioru dokonano 13 grudnia. Po ocenie inwentaryzacji powykonawczej zostaną podjęte niezbędne dalsze działania – tłumaczy Joanna Kupś, rzecznik Starostwa Powiatowego w Pabianicach.

Przypomnijmy – po pożarze zamieszkujący murowaną część znaleźli się w trudnej sytuacji. Jako prywatni właściciele musieli teraz radzić sobie sami. Wcześniej długi czas  opieszałością urzędników pabianickiego starostwa. Przypomnijmy Tej właśnie opieszałości został poświęcony odcinek programu “Państwo w Państwie” (Polsat). Do momentu pożaru nie udało się rozebrać drewniaka. Właściciele murowanej części powiedzieli reporterowi, że przez lata zwracali się do starostwa z prośbą o możliwość wykupienia budynku. Chcieli na własną rękę go rozebrać, aby nie stanowił zagrożenia dla ich domu. Tuż po pożarze Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał rodzinie przeprowadzkę. Postanowili jednak zostać na miejscu i naprawiać szkody powstałe w ich części.

Materiał można obejrzeć TUTAJ

Urzędnicy odpowiedzialni za pożar drewniaka przy ul. Pięknej?