FAKTY

Skoordynowana pomoc dla UA. Potrzebna tylko nowa odzież. Co jeszcze? [LISTA]

Rozwinęła się współpraca rządu z samorządami w kwestii pomocy uchodźcom. Pomoc organizowaną w miastach i gminach na terenie naszego powiatu koordynuje starosta. W Pabianicach zbiórkę darów prowadzą organizacje pozarządowe, spina ją i koordynuje Forum Organizacji Pozarządowych w Pabianicach we współpracy z prezydentem miasta.

• W niedzielę (27.02) odbyła się wideokonferencja wojewody z samorządowcami na temat skoordynowania pomocy humanitarnej wysyłanej na Ukrainę. Wytyczne są po to, żeby nie dublować pomocy i aby była jak najbardziej skuteczna. Pomoc organizowaną w miastach i gminach na terenie naszego powiatu koordynuje starosta pabianicki. Pod adresem pomagamukrainie.gov.pl uruchomiona została platforma z ofertami udzielenia pomocy, zgłoszeniami od potrzebujących i adresami zbiórek. Na tej stronie również lista potrzebnych produktów i środków.

• Dzisiaj (28.02) o godz. 9.00 w Urzędzie Miejskim na naradzie spotkali się prezydent Grzegorz Mackiewicz, przedstawiciele zarządzania kryzysowego oraz pabianickich organizacji pozarządowych. W Pabianicach zbiórkę darów prowadzą organizacje pozarządowe, spina ją i koordynuje Forum Organizacji Pozarządowych w Pabianicach we współpracy z prezydentem miasta. Ważne, by pomoc trafiała, gdzie trzeba. Stąd potrzeba koordynacji działań. Zgłoszenia: Forum Organizacji Pozarządowych w Pabianicach, przewodnicząca Dorota Pędziwiatr, tel. 600 877 640, miejsce zbiórki Cech Rzemiosł Różnych, ul. Stary Rynek 4, godz. 7.00-15.00 (godziny będą wydłużone). Ze strony UM naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Andrzej Bohdanowicz, 608 587 998. Stronę Forum warto śledzić na bieżąco.

Dorota Pędziwiatr zaapelowała, aby dla uchodźców z Ukrainy nie przynosić odzieży używanej, a wyłącznie nową. Używaną, którą mieszkańcy przenieśli dla obywateli UA “Nie zostanie wyrzucona, a przekazana tym, którzy potrzebują – z terenu naszego miasta” zaznaczyła

• W przygotowaniu jest baza możliwych miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców w Pabianicach, którzy zostaną skierowani przez wojewodę łódzkiego. W pierwszej kolejności jest brany pod uwagę hotel MOSiR (50 miejsc). Rezerwacja pokojów hotelowych została tymczasowo wstrzymana. Rozważane są również inne lokalizacje z dostępem do węzła sanitarnego i możliwością zapewnienia wyżywienia, np. hala przy ul. Orlej, nieczynny hotel Max. Gotowość udzielenia tymczasowego pobytu zgłosiło też Centrum Rampa. Uwaga, indywidualne propozycje zakwaterowania uchodźców mieszkańcy mogą zgłaszać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer 605 099 687.

Pełen zapis konferencji online TUTAJ

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

-Odzież i okrycie:
Koce zwykłe i termiczne
Śpiwory
Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
Materace
Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie)
Płaszcze przeciwdeszczowe

-Środki higieny i czystości:
Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
Dezodoranty
Pasta do zębów
Szczoteczki do zębów
Grzebienie
Bielizna damska, męska, dziecięca
Podpaski
Pampersy
Pieluchy dla dorosłych
Papier toaletowy i ręczniki papierowe
Ręczniki (w tym z mikrofibry)
Worki na śmieci
Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
Maski filtrujące lub jednorazowe

-Żywność:
woda
żywność do szybkiego przygotowania (instant)
batony (w tym energetyczne),
bakalie, orzechy,
konserwy,
makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

-Inne:
Zapałki
Baterie, powerbanki
Oświetlenie, w tym latarki
Świece
Zestawy pierwszej pomocy
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)

-Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej?
UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy

Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
Broń biała
Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
Inny sprzęt militarny i paramilitarny
Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.

 

(Fot. Starostwo Powiatowe w Pabianicach)

 

Tagi: