FAKTY

Święto państwowe. Pabianiczanie zaśpiewają utwory kontrowersyjnego zespołu “Nordica”

Urząd Marszałkowski i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna sponsorują imprezę z pieśniami zespołu uważanego za neonazistowski. Czy mieszkańcy podchwycą mocne narodowe teksty?

Tradycyjnie 15 sierpnia – w Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – na placu Stary Rynek odbędzie się festyn rodzinno-patriotyczny organizowany przez pabianicki Klub „Gazety Polskiej”. Jubileuszowa zabawa będzie miała oryginalny akcent, bowiem zaplanowano na niej wspólne śpiewanie piosenek zespołu „Nordica”.

To grupa, która swoją muzykę określa jako rock patriotyczny i tożsamościowy. Śpiewają m.in. o żołnierzach wyklętych czy antykomunistycznym podziemiu. Z pieśni pt. “Idą pancry na Wujek” dowiadujemy się m.in., że: “W Magdalence wódką skusił kat”, a “zbrodniarz Kiszczak już z Wałęsą to ustalił, że się w oczy bohaterom tutaj pluje”. Utwory o Janku Wiśniewskim czy majorze “Ogniu” zostały zablokowane na YouTube.

Powszechnie “Nordica” uważana jest za neofaszystowską i neonazistowską kapelę. W jej skład wchodzą – jak czytamy na portalu antyradio.pl – członkowie „Agressiva 88”, której teksty poruszały tematykę nadczłowieka i narodowego socjalizmu (dwie ósemki w nazwie to skrót od „heil Hitler”).

Na fanpage’u zespołu opis głosi, że grupa „licznie koncertuje na wielu imprezach tożsamościowych na terenie Polski, a także w Europie. Gra na otwartych imprezach ku czci Żołnierzy Wyklętych, kolejnych rocznicach Dnia Niepodległości (…)”. Członkowie zespołu ponadto zaznaczają, że „udzielają się społecznie działając w wielu stowarzyszeniach lokalnych, m.in. »Białe Orły«, »Duma i Nowoczesność«”.

“Nordica” grała m.in. na 85-leciu białostockiego ONR. Koncert wzbudził na tyle dużo kontrowersji, że do dymisji podał się prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki, która na występ wynajęła klub. “Koncert zespołu został oprotestowany między innymi przez działaczy partii Razem, którzy przypominali o związkach kapeli »Nordica« ze środowiskiem »Blood & Honor«, czyli powstałej w Wielkiej Brytanii organizacji propagującej idee rasistowskie i narodowo-socjalistyczne” – podał portal telewizjarepublika.pl.

Z kolei w maju ub. roku w Katowicach odwołano koncert zespołu i plenerową zabawę, które miały odbyć się w ramach “Marszu i Pikniku Powstańców Śląskich”. Władze miasta wycofały zgodę na organizację imprezy po protestach lokalnych polityków i mieszkańców.

Organizatorem festynu na Starym Rynku jest pabianicki klub “Gazety Polskiej”.

– Osobiście nie znam piosenek tego zespołu. Chłopaki z ONR powiedzieli, że to kapela traktująca w swoich tekstach o wartościach patriotycznych, więc zgodziłem się na śpiewanie takiego repertuaru. Zapewniam, że nie pojawią się żadne kontrowersyjne utwory, które mogłyby kogoś obrazić czy nawoływać do nienawiści. To nie jest nikomu potrzebne – od 5 lat organizujemy fajną zabawę i mamy nadzieję, że i tym razem będzie to udany festyn z udziałem pabianiczan – tłumaczy organizator Karol Jabłoński.

Poza wspólnym śpiewaniem kawałków grupy “Nordica”, na scenie zobaczymy lokalne zespoły. Będą też inne atrakcje – m.in. malowanie twarzy, gry, puzzle, dmuchany zamek, wata cukrowa.

Głównymi sponsorami zabawy jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego – na plakacie prócz herbu regionu znajduje się logo „Promuje Łódzkie”.

Oto harmonogram:

• godz. 15.00 – rozpoczęcie

• godz. 15.15 – schola „The Angels”

• godz. 15.45 – Kasia Piotrowska

• godz. 16.00 – zespół „ORO”

• godz. 17.00 – zespół „Pabianie”

• godz. 18.00 – konkurs historyczny (do wygrania sprzęt elektroniczny)

• godz. 18.30 – kapela „Dobrzanie”

• godz. 19.50 – wspólne śpiewanie „Nordica”

• godz. 20.30 – wybór szczęśliwego patrioty (losowanie głównej nagrody)

Tagi: