FAKTY

Termomodernizacja w polu i mokre parkiety. Czy zdążymy na rok szkolny?

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało kilka dni. Placówki mają być gotowe z wyjątkiem PM 14 – 150 przedszkolaków przejdzie do SP 15.

Pabianickie szkoły i przedszkola nie mają szczęścia. Oprócz robót termomodernizacyjnych, które są w polu, po oberwaniu chmury pod koniec lipca pojawiły się dodatkowe straty.

Naprawa szkód jeszcze potrwa

Podczas ulewy woda dostała się do większości placówek. Zniszczenia odnotowano w SP 13 (zalane dwie sale na parterze, stołówka, szatnie i magazyny), SP 3 i SP 16 (zalana piwnica), PM 4, SP 14 (zalana szatnia i świetlica), a żywioł najciężej doświadczył PM 16 (CZYTAJ TUTAJ). Ratusz przeznaczył 317 tys. na pokrycie strat (CZYTAJ TUTAJ).

– Wiele udało się zrobić i uporządkować własnym sumptem, dzięki zaangażowaniu pracowników szkół i przedszkoli. Pewnych rzeczy jednak nie da się przyspieszyć, np. suszenia parkietów, które wciąż mają w sobie wilgoć – mówi Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Termomodernizacja w polu

O potężnym opóźnieniu pisaliśmy pod koniec czerwca. Wtedy upłynął miesiąc od wyznaczonego terminu – termomodernizacja miała zakończyć się do 23 maja w 5 z 11 placówek (m.in. przez przeciągające się roboty na dachach zalało część szkół i przedszkoli). Urząd Miejski wystąpił o naliczenie kary dla Siemensa (CZYTAJ TUTAJ). Najgorzej wygląda sytuacja w PM 14, gdzie w martwym punkcie utknęły roboty hydrauliczne. Dzieci z tego przedszkola od 3 września przejdą do SP 15 (będą miały tych samych nauczycieli).

Ta sytuacja potrwa przynajmniej miesiąc. Podczas dzisiejszej konferencji w UM, z udziałem przedstawicieli Siemensa, prezydent zapowiedział 50% ulgi w opłatach za czesne. Oprócz tego rodzice i opiekunowie wiozący/odbierający przedszkolaka będą mieli darmową komunikację autobusową (trzeba wozić ze sobą umowę podpisaną z przedszkolem).

Jak zapewnił Grzegorz Grześkowiak z Siemensa, zwiększono ilość ekip budowlanych na obiektach, a wszystkie mają zostać oddane w listopadzie.

Pod lupą CBA

Termomodernizacja 11 budynków oświatowych to jedna z flagowych inwestycji UM (sukces ogłoszono w połowie maja 2017 roku). Przedsięwzięcie, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą Siemens, kosztuje ponad 46 mln zł – 10,5 mln zł to dofinansowanie unijne, a resztę spłacimy w ratach w ciągu 15 lat.

Przypomnijmy, że już w połowie listopada ubiegłego roku informowaliśmy o kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w ratuszu – funkcjonariusze badali dokumenty związane z przetargami. Z kolei 19 lipca br. CBA rozpoczęło kontrolę procedur przetargowych – pod lupą znalazły się działania dotyczące termomodernizacji budynków użyteczności publicznej (CZYTAJ TUTAJ).

Jak ustaliliśmy, kontrola dotyczy procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wybranych zagadnień dotyczących przygotowania i wykonywania termomodernizacji przez Miasto Pabianice.

Kontrola ma zakończyć się 19 października.