FAKTY

Ukraińcy garną się do pracy. Niektórzy już ją znaleźli

Spotkanie dla Ukraińców poszukujących pracy odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach. Przybyło około 100 osób.

Cudzoziemcy mogą wybierać spośród blisko 90 ofert pracy, a także staży, podobnie jak inni mieszkańcy naszego powiatu. Przedstawiciel PiP wprowadzał wczoraj przyjezdnych w tajniki prawa pracy. Praktyczne informacje przedstawiła Magdalena Werstak, dyrektor PUP. Po prelekcjach chętni mogli pobierać ankiety i umówić się na rejestrację.

Dotąd pracodawcy zgłosili w urzędzie zatrudnienie 128 uchodźców. Ci pracują m.in. w kuchni, jako pakowacze, sprzątaczki, szwaczki, a także w szpitalnym archiwum. Podczas wczorajszego spotkania oferty pracy przestawił  “Aflofarm”. Ta firma farmaceutyczna poszukuje pracowników do produkcji medykamentów. Z kolei do Hotelu “Fabryka Wełny” potrzebny jest kelner, pokojowa i ogrodnik. Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa proponuje staże dla gospodarzy domu.

Potrzebni są fryzjerzy, szwaczki, magazynierzy, przedstawiciele handlowi, laborant, malarz czy elektryk. Pracodawca z Huty Dłutowskiej szuka pracowników do obsługi plecionkarek. Dla dwójki uchodźców zapewnia mieszkanie (2 pokoje, aneks kuchenny, łazienka).

Wśród przybyszów są osoby o różnych kwalifikacjach. Niektórzy z bardzo wysokimi. To lekarze, nauczyciele, inżynierowie. Ci muszą nostryfikować dyplomy.

Cudzoziemcy z UA mogą szukać przydatnych informacji m.in. na oferty.praca.gov.pl czy korzystać z aplikacji ePraca czy z intensywnych, dwutygodniowych kursów języka polskiego (na ten cel przyznawane jest stypendium wysokości 496 zł).

Obywateli Ukrainy, którzy trafili do nas po 24. 02. 2022 roku, jest w naszym powiecie ponad 2 tysiące. 1 330 osób korzysta z bazy mieszkaniowej będącej w dyspozycji Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zdecydowana większość to dzieci.

 

 

Tagi: