Biuro Wolontariatu Caritas w Łodzi tworzy sieć wolontariatu kryzysowego. Chodzi o zaopatrywanie seniorów w podstawowe zakupy żywnościowe i leki.
W parafi NMP w niedzielę pojawiło się ogłoszenie następującej treści:” Wszystkie starsze osoby, które ze względu na czas zagrożenia epidemicznego powinny pozostać w domu, a nie mają osoby, która pomogłaby im w zrobieniu zakupów, prosimy o zgłaszania się telefonicznie na numer telefonu: 789 418 573. Plakaty i ulotki pt. „Drogi Seniorze!” z logo naszej parafii i numerem telefonu pojawią się w najbliższych dniach w blokach, na klatkach schodowych oraz innych widocznych miejscach na terenie naszej parafii i są już wywieszone przy wyjściu z kościoła”.
Parafialny mumer telefonu udostępiła już prafia Trójcy Przenajświętszej. Czytamy: “Nasza parafia również przyłącza się do tej akcji. Potrzebujesz pomocy (np. aby ktoś zrobił Ci zakupy)? Zadzwoń: (42) 226 47 77.
Pod dyżurnym numerem telefonu 514 191 832 jest do dyspozycji ksiądz w parafii św. Maksymiliana. Prosimy wszystkich wiernych o otwartość serca i gotowość w śpieszeniu z pomocą, zwłaszcza osobom starszym. Zachęcamy do zorientowania się, czy w naszym sąsiedztwie jest osoba starsza, by następnie pomóc jej poprzez zrobienie zakupów lub zgłosić ją dzwoniąc na powyższy numer telefonu”. Pod wspomnianyym numerem uzyskać można także pomoc duchową.
Przypomnijmy, że w kwestii zakupów czy wyprowadzenia psa liczyć można także na pabianickich harcerzy oraz wolontariuszy “Agrafki”. (CZYTAJ TUTAJ)
Z kolei TUTAJ znajdziecie informacje na temat pomocy psychologicznej.
Na tle takiej aktywności może dziwić postawa pabianickiego PCK. 16 marca prezes tej organizacji Andrzej Chałupka poinformował o zawieszeniu jakiekolwiek działalności w związku z sytuacją epidemiologiczną. Biuro na Moniuszki 16 zostało zamknięte do odwołania. Powód: “troska o osoby kontaktujące się z nami, a także o naszych wolontariuszy, działaczy i pracowników “. Komunikat o zawieszeniu opublikowano na stronie internetowej jednego z pabianickich tygodników.

Przypomnijmy, że PCK to organizacja mająca nieść pomoc właśnie w sytuacjach skrajnych, także podczas wojny. Jak można przeczytać w statucie – celem Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie cierpieniom ludzkim i ich łagodzenie we wszelkich okolicznościach, PCK ma nieść pomoc ofiarom i poszkodowanym w klęskach żywiołowych i katastrofach w kraju, a także za granicą, oraz przygotowywać społeczeństwo do właściwych zachowań w przypadku ich wystąpienia, działa na rzecz ratownictwa i ochrony ludności.
Pabianicki PCK zadziwiająco bierny w obliczu potrzeb w czasie COVID-19 pod koniec maja ub. roku z okazji 100 – lecia organizacji otrzymał w prezencie nowy sztandar:
– Mam nadzieję, że pod tym sztandarem kolejne pokolenia wolontariuszy będą kształtowały swoje postawy – powiedziała Jolanta Chełmińska, prezes ł/o PCK.
Oprócz tego pabianicki oddział został uhonorowany odznaką „Primus in Agendo”, czyli „pierwszy w działaniu”. Jest ona nadawana przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako wyraz uznania dla aktywnej, pełnej zaangażowania i oddania postawy. Pisaliśmy o tym TUTAJ.