ROZRYWKA

“Wiśniowy sad” Czechowa – premiera w Teatrze Jaracza

“Wiśniowy sad” – arcydzieło literatury światowej w interpretacji jednej z najwybitniejszych reżyserek młodego pokolenia – Małgorzaty Warsickiej na deskach łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza. Premiera: 27 marca 2022 – Duża Scena.

Ostatni dramat w dorobku Antona Czechowa, uznany za duchowy testament autora, jest poruszającą i niezwykle aktualną opowieścią o transformacji i nieuchronnej zmianie. Bohaterowie, przedstawieni z ciepłym liryzmem i pogodną ironią, są na wskroś współcześni. Niepewni co przyniesie jutro, niezdolni do osiągnięcia szczęścia, o którym marzą, muszą znaleźć swoje miejsce w dynamicznie przeobrażającym się świecie. Wbrew własnej woli zostali uwikłani w historię i jej bezlitosne tryby. Na ich oczach dobrze znana, bezpieczna rzeczywistość i utrwalone wartości odchodzą nieodwracalnie do przeszłości. Każdy z nich na swój sposób próbuje poradzić sobie z nadchodzącą zmianą i niepewną przyszłością.

Anton Czechow (1860-1904) to wybitny nowelista i dramatopisarz rosyjski, mistrz małych form. Ukończył medycynę i przez pewien czas prowadził praktykę lekarską. Jego sztuki są dramatami lirycznymi, nastrojowymi, a przede wszystkim psychologicznymi. Odtwarzają udrękę powszechnej egzystencji zwykłych, przeciętnych ludzi, zazwyczaj pozbawionych woli działania. Szare, powszednie życie budzi bunt i niezadowolenie bohaterów zamkniętych w jego ciasnych ramach.

Dramaturgia Czechowa niweluje tradycyjny podział na gatunki literackie, eksponuje warstwę epicką oraz szczególną rolę podtekstu i aluzyjności. Mimo tego, że związana jest z życiem i problemami społeczeństwa rosyjskiego, zwłaszcza inteligencji schyłku XIX i początku XX wieku, ma wymiar uniwersalny, dzięki czemu dociera do świadomości estetycznej czytelników i widzów z różnych kręgów kulturowych.

Autor: Anton CZECHOW
Przekład: Agnieszka Lubomira PIOTROWSKA
Reżyseria: Małgorzata WARSICKA
Scenografia i światło: Marcin CHLANDA
Kostiumy: Edyta JERMACZ
Muzyka: Karol NEPELSKI, współpraca: Jakub KRZEWIŃSKI
Asystent reżyserki: Paweł PACZESNY
Choreografia: Anna GODOWSKA
Inspicjentka, suflerka: Anna KRÓLIKOWSKA

OBSADA:
Raniewska – Ewa AUDYKOWSKA-WIŚNIEWSKA
Szarlotta – Urszula GRYCZEWSKA
Waria – Iwona KARLICKA
Ania – Natalia KLEPACKA
Kobieta – Diana NEBOS (gościnnie)
Duniasza – Katarzyna POLEWANY (gościnnie)
Gajew – Robert LATUSEK
Łopachin – Radosław OSYPIUK
Jasza – Paweł PACZESNY
Simieonow-Piszczyk – Bogusław SUSZKA
Trofimow – Krzysztof WACH
Firs Andrzej – WICHROWSKI
Jepichodow – Marcin WŁODARSKI
Muzyka na żywo: Julianna SIEDLER-SMUGA (gościnnie)

 

(na zdjęciu Krzysztof Wach i Natalia Klepacka; fot. Natalia Kabanow)