FAKTY

Adamed rozpoczyna prace nad skuteczniejszą szczepionką

Firma Adamed Pharma będzie rozwijała innowacyjne rozwiązania terapeutyczne z wykorzystaniem technologii RNA.

Adamed Pharma oraz konsorcjanci: Uniwersytet Gdański i Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – rozpoczną prace badawczo-naukowe nad opracowaniem i rozwojem klinicznym nowoczesnych szczepionek opartych na technologii mRNA/VLP, skierowanych przeciwko pojawiającym się chorobom odzwierzęcym. Prace zostaną dofinansowane grantem Agencji Badań Medycznych.

W ramach konkursu Agencji Badań Medycznych, którego rozstrzygnięcie ogłoszono 29 listopada br., na „Rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA”, decyzją Komisji Oceniającej – Adamed Pharma wraz z dwoma partnerami tworzącymi konsorcjum, otrzyma grant w wysokości 58,5 mln zł. Głównym celem zgłoszonego projektu jest opracowanie innowacyjnej szczepionki opartej na technologii mRNA/VLP przeciw odzwierzęcym patogenom wirusowym mającym wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie.

Założeniem projektu jest opracowanie szczepionki, która posiadać będzie znaczące przewagi nad obecnie dostępnymi preparatami. W przypadku szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będą to korzystniejsze warunki przechowywania względem obecnych szczepionek mRNA. Nowa szczepionka ma również szansę wykazywać wyższą skuteczność względem nowych wariantów wirusa, które wykazują odporność przed obecnymi preparatami.

***

Adamed Pharma S.A to rodzinna firma farmaceutyczno-biotechnologiczna. Zakłady produkcyjne znajdują się w Pabianicach, Ksawerowie, a także w Wietnamie. Prowadzi prace nad własnymi lekami innowacyjnymi.W swoim portfolio posiada około 500 produktów, oferowanych pacjentom w 75 krajach na całym świecie, a na inwestycje w badania i rozwój firma przeznaczyła dotąd 1,5 miliarda złotych. Współpracuje z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą.

(Źródło: adamed.com)

Słynny lek z Pabianic nie może już być stosowany w leczeniu COVID-19