FAKTY

Dofinansowanie na zabieg in vitro – od dziś można się zgłaszać

Dziś podpisano umowę ze rzgowską lecznicą “Gameta”. Samorząd wesprze finansowo bezpłodne pary.

Na terenie powiatu pabianickiego jest ok. 1200 par, które nie mogą mieć potomstwa w naturalny sposób (dane uśrednione wg statystyk GUS). Od teraz będą one mogły otrzymać dofinansowanie na metodę in vitro (taką uchwałę podjęła pod koniec stycznia Rada Powiatu).

Konkurs ofert na wybór realizatora (na 2019 i 2020 rok) Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Powiatu Pabianickiego w latach 2019-2023” ogłoszono na początku kwietnia, a dziś odbyło się podpisanie umowy z lecznicą Gameta w Rzgowie.

– Do Gamety można się zgłaszać od dziś. Najpierw decyduje kolejność zgłoszeń, dalej będą to wskazania medyczne, np. zdiagnozowana bezpłodność kobiety lub mężczyzny, wiek kobiety 20-40 lat i zameldowanie na terenie powiatu pabianickiego – powiedział dr Paweł Radwan.

Na dofinansowania starostwo przeznaczy 750 tys. zł (150 tys. rocznie, co ma wystarczyć na ok. 25-30 par). Będzie to maksymalnie do 80% kosztów “podejścia”, czyli 5000 zł. Para musi dołożyć ok. 2600 zł. Starostwo dofinansuje maksymalnie 3 zabiegi. Uwaga – po nieudanym podejściu, para od nowa musi zgłosić się do programu, co oznacza, że kolejna próba może nastąpić po dłuższym czasie (kolejność zgłoszeń). Wiadomo, że w pierwszym i drugim roku do programu zgłosi się więcej par, niż przewiduje roczny budżet starostwa.

Więcej informacji uzyskacie na stronie internetowej Gamety w zakładce “dofinansowania in vitro” lub w starostwie u Ilony Grzelak-Podsiadłej (inspektor z Wydziału Infrastruktury Społecznej i Spraw Obywatelskich, tel 42 225-40-25).

Pomysł dofinansowania na in vitro pojawił się pod koniec września 2017 roku. Interpelację w tej sprawie złożył Marek Gryglewski (obecnie wiceprezydent Pabianic). Jak podkreślał, w Polsce funkcjonuje już kilka takich programów finansowanych przez samorządy, m.in. w Częstochowie, Gdańsku, Warszawie czy Łodzi. Gryglewski zaapelował, by od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej bezpłatnie uzyskać dokumentację dotyczącą „Programu” (za opracowanie i przygotowanie projektu Łódź zapłaciła i teraz udostępnia go innym samorządom). Do podpisania umowy licencyjnej z powiatem pabianickim doszło pod koniec kwietnia ub. roku.


2 komentarze do “Dofinansowanie na zabieg in vitro – od dziś można się zgłaszać

  1. Zamiast pomagac w in vitro z ktorego i tak moze nie byc dzieci bo moze sie poprostu nie udac mogliby namawiać i pomagac w adobcjii! Tyle dzieci czeka na dom. Mam w rodzinie pare ktora adoptowala dziecko. Biednych i tak nie bedzie stac na in vitro.

  2. Biednych nie stać będzie i na posiadanie dzieci… Niech każda para ma możliwość wyboru.

Comments are closed.