FAKTY

Jak przebiegaja szczepienia? Szpital już bez oddziału covidowego

W Pabianickim Centrum Medycznym od dziś są tzw. łóżka izolacyjne, a nie oddział covidowy. Pracownicy sanepidu już zaszczepieni.

Oddział rehabilitacji neurologicznej wczesnej powoli wprowadza się znów do siebie,  do prawego skrzydła na czwartym piętrze. Lewe skrzydło, gdzie mieściła się rehabilitacja ogólna, pozostaje wolne – na wypadek postanowienień związanych z możliwą trzecią falą COVID-19.

Zmiana jest skutkiem decyzji wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego.

Podsumowując – od listopada, odkąd zaczął funkcjonować tzw. ostry oddział covidowy, przyjęto 272 chorych (nie tylko z Pabianic), zmarły 99 osoby, w tym 17 podłączonych do respiratora (1 chory objętym sztucznym oddychaniem przeżył).

W związku z likwidacją tymczasowego oddziału część osób wypisano do domu, reszta, ok. 10 chorych  trafiło na oddziały covidowe. Do normalnego funkcjonowania wrócił oddział wewnętrzny I.

Gdzie znajdują się tzw. lóżka izolacyjne?

Chodzi o 42 łóżka. 6 znajduje się na chirurgii urazowo- ortopedycznej, 7 na neurologii, 8 należy do interny I, tyle samo do interny II, 6 zorganizowano na urologii, 7 na – oddziale dziecięcym.

Na dziś żadne łóżko nie jest zajęte. Są one przeznaczone dla tzw. niepewnych osób.

Jeśli np. trafi do nas osoba z dolegliwością neurologiczną, a ma też gorączkę czy inne objaw skazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, wówczas ją diagnozujemy, a w przypadku wyniku dodatniego przekazujemy na jeden z oddziałów covidowych poza Pabianicami – mówi Adam Marczak, dyrektor ds. techniczno-administracyjnych w PCM.

Wszystkie oddziały operacyjne wznowiły zabiegi planowe. Normalnie funkcjonują też poradnie specjalistyczne.

Jak przebiegają szczepienia?

Od ubiegłego tygodnia do zaszczepionych 517 pracowników PCM (nie tylko etatowych). Spoza PCM zgłosiło się 1067 chętnych przedstawicieli szeroko pojętej branży medycznej. Dziś zaszczepili się też pracownicy sanepidu (90% z 29, część miała oczywiste przeciwskazania). Początkowo zainteresowanie było mniejsze (CZYTAJ TUTAJ).

-Muszę przyznać, ze szczepienia w PCM są dobrze zorganizowanie. Sala konferencyjna, z dwoma punktami szczepień, jest przestronna, a lekarze kwalifikujący sumiennie przeprowadzają wywiady – mówi Małgorzata Sumińska, szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Pabianicach.