FAKTY

Konstantynów pełną parą ku geotermii

Miasto nie tylko złożyło wniosek o miliony na odwiert, ale bierze udział w projekcie naukowo-badawczym.

Niedawno pisaliśmy o tym, że Konstantynów Łódzki złożył wniosek na odwiert geotermalny (badawczo-wydobywczy). Chodzi o pozyskanie 22 milionów dotacji. Wniosek jest w trakcie rozpatrywania.  Jeśli inwestycja się rozwinie,  to poza okresem grzewczym Konstantynów będzie w stanie zapewnić ciepłą wodę w kranach także części Łodzi.

Tymczasem miasto  wzięło udział w projekcie „Energia geotermalna dla ekologicznego ciepłownictwa w Polsce”. To naukowe przedsięwzięcie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, skupiające badaczy z Polski, Islandii i Norwegii.

– Wytypowano nas do projektu, gdyż energię z naszych źródeł można wykorzystać w stu procentach na ciepłownictwo zarówno latem, jak i zimą. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego mogli na miejscu, czyli w Islandii i Norwegii obejrzeć instalacje geotermalne, pompy ciepła czy budownictwo pasywne – mówi Przemysław Krygier, kierownik Referatu Pozyskiwania Funduszy w konstantynowskim magistracie.

W projekcie uczestniczą także przedstawiciele Lądka Zdroju, Poddębic, Sochaczewa.

Islandia i Norwegia przodują na świecie w zagospodarowaniu ciepła – Islandia dzięki wodom i parom geotermalnym, a Norwegia dzięki pompom ciepła. W Polsce ciepłownictwo geotermalne (pomimo odpowiedniego potencjału w wielu rejonach) jest nadal na wstępnym etapie rozwoju, stąd potrzeba współpracy ze specjalistami.

Jej efektem już jest świeża, wydana w Krakowie monografia naukowa pt. “Energia geotermalna – możliwości dla niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju w wybranych obszarach Polski”.

W rozdziale poświęconym Konstantynowowi Łódzkiemu czytamy m.in.: “Zawartość jodu i temperatura wód niecki łódzkiej wskazuje, że wody te w rejonie Konstantynowa mogą wykazywać cechy wód leczniczych i być wykorzystane również w balneorekreacji”.

***

30 listopada mija termin złożenia wniosku o całkowite sfinansowanie odwiertów. Władze Pabianic nie chcą angażować się w projekty geotermalne. O zaangażowaniu innych miast z naszego województwa pisaliśmy wielokrotnie (m.in. tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj).

(na zdjęciu instalacja geotermalna w norweskim Bergen; Fot. UM Konstantynów Łódzki)