FAKTY

Lewica pod pomnikiem Bojowników

Dziś o godz. 9.oo przed pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe przedstawiciele sił lewicowych zorganizowali kameralną uroczystość z okazji 1 Maja – Święta Pracy i 17. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Zaczęło się od odśpiewania Hymnu Polski, były krótkie przemówienia, potem pod pomnikiem złożono kwiaty. W obchodach wzięli udział parlamentarzyści z naszego okręgu sieradzkiego: Paulina Matysiak i Tomasz Trela. Nie zabrakło też lokalnych działaczy.

Wiceprezydent Pabianic Marek Gryglewski przypomniał, że miejsce, gdzie się znajdują, ma dla lewicy szczególne znaczenie. Rok w rok organizowane są tu uroczystości, stąd przed pandemią ruszały rajdy rowerowe.

Wiadomo, że w kraju jest taka sytuacja, że ten pomnik może wkrótce zniknąć. Nad czym ubolewamy nie tylko my, ale i, myślę, też mieszkańcy – powiedział nawiązując do tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Przypominamy TUTAJ nagranie, na którym wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Pabianicach Aleksandra Stasiak broni pomnika. Przeciwnego zdania jest słynny ostatnio Dariusz Jakóbek.

(Fot. FB Tomasz Trela)

***

Niżej informacja o decyzji wojewody dotyczącej pomnika i reakcji władz Pabianic.

Pabianice w 2022 roku wciąż z pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe