FAKTY

Tu na razie jest ściernisko, ale… nie będzie basenu, nie powstanie lodowisko

Budowa kompleksu sportowego skreślona z planów starostwa.

O budowie krytej pływalni i lodowiska w miejscu po starych warsztatach Zespołu Szkół nr 1 mówi się od ponad 3 lat. W 2014 roku powstała mapka i koncepcja projektowa, a w 2015 dokumentacja kosztorysowa. Koszt tej sportowej inwestycji oszacowano na 21 mln zł. W 2016, w trakcie rozbiórki obiektów przy „Mechaniku”, na plenerowej konferencji prasowej starosta Krzysztof Habura ogłosił, że drugiej połowie 2018 w tym miejscu będzie pływalnia z aquaparkiem i lodowisko (CZYTAJ TUTAJ). Tak się jednak nie stanie.

– Od 2014 roku wykonaliśmy trzy podejścia do pozyskania pieniędzy z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program zakładał około 50 proc. dofinansowania – wnioskowaliśmy o ponad 9 mln złotych. Inwestycję wpisano w wieloletnią prognozę finansową starostwa, jednak nie otrzymaliśmy pieniędzy z Ministerstwa – mówi Habura.

Wobec tego skreślono ją z planów. Starostwo zabezpieczyło na ten cel w przyszłym roku 2,5 mln zł – chcą je uwolnić, by wydać na drogi/chodniki/uposażenia. Obecnie starają się o pieniądze z innego programu MSiT, ale dużo mniejsze – 3,5 mln zł. Zapytano więc gminy z terenu powiatu, czy chcą partycypować w kosztach budowy – żaden samorząd nie wyraził woli współpracy (brak pieniędzy).

– Nawet jeśli otrzymamy te 3,5 mln i coś od WFOŚiGW, to nie mamy pozostałych kilkunastu. Na razie musimy odpuścić tę inwestycję, ale wciąż będziemy się starać o pozyskanie środków. Plany są, można do nich wrócić – dodał wicestarosta Robert Jakubowski.

Co w przypadku, kiedy nie uda się z basenem i sztucznym lodowiskiem? Krzysztof Habura mówi o wybudowaniu kolejnej hali sportowej: – Hala na św. Jana jest obłożona, można powiedzieć, w 110 procentach. Widać, że jest taka potrzeba w naszym mieście. Na pewno nie chcemy pozbyć się działki przy ZS 1.

8 komentarzy do “Tu na razie jest ściernisko, ale… nie będzie basenu, nie powstanie lodowisko

 1. Od razu śmierdziało. Zniszczyli coś co mogło dalej służyc. Czekam, jak się okaze , sprzadza na jaką biedronke

 2. Od początku wiedziałem, że tak będzie.
  Infrastruktura warsztatowa została zniszczona bezpowrotnie, w zamian nie ma niczego.
  Aj, przepraszam. Może będzie. Kolejny market? A może szalet miejski za grube miliony?

  1. Panie Michale ze skrajności w skrajność ? Dopiero coś Pan pisał o Zamkowej która podobno wypiękniała a tu taka jazda w dół.

   1. Zamkowa to nam wypięknieje i odmieni swoje oblicze w przeciągu jakiś dwóch lat. Tymczasem warsztaty szkolne, które przecież miały w sobie potencjał, bezmyślnie zniszczono zapowiadając, że w zamian będą “róże i maliny”. Od początku nie wierzyłem w ten basen.
    Poza tym w Pabianicach mamy, tak uczciwie mówiąc, CZTERY baseny. Toć to więcej, niż chyba w samej Łodzi! Wymieniając kolejno: MOSiR, PTC, Fabryka Wełny i… Lewityn. PTC zapuszczono, stało się ruiną (opisywałem na łamach niniejszego Portalu tutaj:
    https://pabianice.tv/basen-ptc-bez-wody-ale-z-dusza/ ),
    Centrum Fabryka – posiadłość prywatna, chociaż istnieje możliwość wykupienia wejściówki,
    Lewityn – zrewitalizowany, to fakt, niemniej kąpielisko w tym miejscu ma to do siebie, że czynne jest wyłącznie w porze letniej, a poza tym lubią się tam dziać różne środowiskowe hece (sinice itp.), przez co często lokalny Sanepid zabrania pływania w tym miejscu, oraz MOSiR, zatem basen, który od zawsze sprawiał pewne kłopoty techniczne (przeszło 4 metrowa niecka zawieszona na poziomie +1…)
    Powinno się zadbać o jeden obiekt, a zrobić z niego coś ekstra i dla wszystkich – zarówno z powierzchnią dla najmłodszych (brodzik), jak i dla zaawansowanych pływaczy (głębokie pasy pływackie, jak na MOSiR) z zachowaniem jakieś strefy rozrywkowej (zjeżdżalnia, wieża do skoków).
    Gdyby to miało powstać na terenie ZS1 – OK. Ale nie powstanie, przynajmniej teraz, a pewnie i w ogóle. Może jednak warto wobec tego zainwestować w modernizację obiektu przy Roweckiego? Ale to już tylko wola miasta i ichniejszych Włodarzy. :)

    Pozdrawiam ciepło, weekendowo!

 3. Nie Panie Michale Łódź ma zdecydowanie więcej basenów niż Pabianice nawet jak doliczy Pan te używane przez pacjentów PCM. Warsztaty szkolne zniszczono to fakt jednak watro się zastanowić czy tak naprawdę bezmyślnie ? Potencjału warsztatów należało szukać gdzie indziej np. przez ich rozbudowę, budowę od nowa, wyposażenie w sprzęt do nauki z absolutnego topu. Przez stworzenie bursy, internatu i uczynienie z mechanika najnowocześniejszej szkoły o określonym profilu w Polsce może nawet w tej części europy. Nawiązaniu ścisłej współpracy z uczelniami wyższymi w celu przepływu adeptów szkoły do tych właśnie uczelni. I do tego profesjonalny marketing w Polsce i Europie, rozszerzenie zajęć o te przekładające się później na najbardziej popularne kierunki studiów czy pracę zawodową. To jest Panie Michale to co ja nazywam inwestycją rozwojową z gwarantowanym zwrotem. Położenie tynku i chlapnięcie farbą kilku obiektów w mieście to jest podstawowa higiena miejskiej przestrzeni a nie rozwój. Które to zabiegi maja przywrócić piękno Zamkowej w ciągu dwóch lat ? Proponuje stać mocniej na ziemi mniej latać w chmurach ;) Jeżeli chodzi o rozrywkę przez wysokie “C” to szanse na rozwój mieliśmy gdyby ruszył odrzucony przez Prezydenta projekt pabianickiej geotermii. Jedną z jej części miał być kompleks rekreacyjno wypoczynkowy. Ale wiemy, że nie będzie, nie bo nie. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią Prezydenta na moją interpelację dot. geotermii tworzoną przez ponad 3 miesiące !!! Jej jakość powala…. ujmując delikatnie infantylną oryginalnością. Pozdrawiam :)

  1. Panie Piotrze, a gdyby Pan użył basenu z PCM-u, to mielibyśmy ich więcej już niż Łódź?

 4. Zal czytac i komentowac ,a prawda jest taka ze to miasto zamiera ?za komuny bylo wiecej atrakcji niz teraz

Comments are closed.