FAKTY

Wałęsa w Pabianicach: “Wybuchnie wojna domowa” [ZDJĘCIA, VIDEO]

27 lat temu prezydent RP Lech Wałęsa uczestniczył w konsekracji pabianickiego kościoła św. Maksymiliana. Dziś przyjechał do naszego miasta nie jako prawicowa ikona, a na zaproszenie Komitetu Obrony Demokracji.

Około godziny 17.30 na teren byłego stadionu Zjednoczonych (obecnie w posiadaniu rodziny Furmanów) wjechał czarny vw multivan (z włączonym kogutem). Wysiadł z niego Lech Wałęsa i w asyście ochrony pomaszerował ku scenie. Zgromadziło się przed nią kilkaset osób, przybyli m.in. sympatycy ze Łodzi czy Zduńskiej Woli. Kto liczył na zapowiedziany wcześniej temat rozmowy ze znanym aktorem Maciejem Stuhrem, ten mógł poczuć się zawiedziony. Brzmiał on: ” Jak należy traktować bohaterów narodowych, czyli o potrzebie budowania im pomników za życia”.

Tymczasem dyskusja toczyła się wokół rozmaitych wątków, przeplatanych dygresjami. Było o walce z komuną, ale i potrzebie zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Lech Wałęsa miał na sobie koszulkę z napisem “Konstytucja”, ale i słynną przypinkę z Matką Boską. Publicznie wyznał wiarę. Także w to, że Kościołem kieruje Duch Święty. Zdaniem Wałęsy to tak miało być, że brudy były ukrywane (inaczej Kościół nie byłby w stanie przeciwstawić się komunizmowi), a teraz trwa jego oczyszczenie. Zaznaczył też, że Jan Paweł II tchnął w Polaków modlitewnego ducha, a “sprytna opozycja” ten żar przemieniła w walkę z reżimem. Na Kubie dotąd rządzą komuniści, ponieważ papież zrobił swoje, ale zabrakło “sprytnej opozycji”.

Po rozmowie z aktorem przyszedł czas, by odpowiedzieć na pytanie mieszkańców (zostały zebrane na ulicach przez przedstawicieli KOD). Jedno z nich dotyczyło przewidywania przyszłych zjawisk, do czego zdolność ma mieć Wałęsa. Były prezydent odpowiedział mocnym twierdzeniem o tym, że w związku z rządami PiS-u w Polsce wybuchnie wojna domowa. Padały też pytania odnośnie recepty na obalenie obecnej władzy, na co Lech Wałęsa nie odpowiedział już tak jednoznacznie. Mówił jedynie o potrzebie “wydyskutowania” pomysłu na dokonanie zmiany rządzących.

Niżej video ⤵️⤵️⤵️

Tagi: