FAKTY KOMUNIKACJA

Za kilka dni zamknięcie fragmentu Warszawskiej! Będą objazdy

Szykujcie się na utrudnienia w ruchu.

Od prac rozbiórkowych i zerwania warstwy asfaltu rozpocznie się 27 listopada remont ulicy Warszawskiej, który obejmie odcinek od Dużego Skrętu do granic miasta (z budową kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz oświetlenia). Później wjedzie ciężki sprzęt i zacznie się budowa obu kanalizacji.

Roboty będą prowadzone jednocześnie na całym wyznaczonym odcinku Warszawskiej – ulica zostanie zamknięta, pojawią się objazdy zgodnie z tymczasową organizacją ruchu. Wykonawca nie przedstawił jeszcze konkretnego planu zmiany organizacji ruchu w związku z objazdami – poznamy go wkrótce. Wczoraj w ratuszu dopiero co podpisano umowę.

Do 31 stycznia ma być gotowa podbudowa całej jezdni wraz z towarzysząca infrastrukturą (do końca stycznia miasto musi wykorzystać dofinansowanie przyznane z FDS). Termin zakończenia wszystkich robót to 31 maja 2020 roku.

Uwaga pasażerowie i użytkownicy roweru publicznego!

Na czas prowadzonych prac na ul. Warszawskiej z użytkowania zostanie wyłączona stacja rowerowa na Dużym Skręcie.

Od 1 grudnia rozpoczyna się modernizacja linii tramwajowej i będzie kursowała komunikacja zastępcza. Kiedy ul. Warszawska będzie zamknięta na czas remontu, autobus Z41 pojedzie ul. Sikorskiego i Partyzancką, do tymczasowego przystanku przy ul. Cegielnianej. Tam będzie odbywała się przesiadka w tramwaj do Łodzi.

Historia starań o pieniądze na remont Warszawskiej

W sierpniu poinformowaliśmy o przyznaniu pieniędzy z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę ulicy Warszawskiej w Pabianicach na odcinku od Dużego Skrętu do granic miasta wraz z budową kolektora kanalizacji deszczowej do ulicy Widzewskiej.

Wartość zadania to – według zgłoszonego wniosku – 6.055.084 zł. Pabianice chciały uzyskać do 80% kosztów kwalifikowanych. Wsparcie zatwierdził Prezes Rady Ministrów, kwota została ustalona przez wojewodę łódzkiego. Niedawno (13 września) okazało się, że Pabianice dostaną tylko 60% (4,8 mln zmniejszone do 3,6 mln). Prezydent Grzegorz Mackiewicz był rozczarowany mniejszym wsparciem na inwestycję, o którą zabiegał od trzech lat.

Po raz pierwszy o pieniądze na ul. Warszawską staraliśmy się bezskutecznie w 2016 roku z rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. W 2019 wniosek został złożony ponownie do nowo powstałego Funduszu Dróg Samorządowych (pisaliśmy o tym pod koniec maja TUTAJ).

Z kolei pod koniec września (dwa miesiące temu) pisaliśmy o niepewnym losie remontu ulicy Warszawskiej oraz uratowaniu inwestycji.

*****

Oprócz pieniędzy na modernizację fragmentu Warszawskiej, wystąpiliśmy również o dofinansowanie na przebudowę ulic Gruntowej i Piaskowej. Wniosków nie uwzględniono. Więcej o staraniach o rządowe wsparcie na inwestycje drogowe przeczytacie TUTAJ.