KOMUNIKACJA

Czy nowy marszałek z PiS uratuje nasz projekt tramwajowy? Prezydent na to liczy

Miasto nadal szuka środków na przeprowadzenie inwestycji tramwajowej wraz z generalnym remontem ul. Zamkowej.

O tym, że na przebudowę centrum i modernizację tramwaju 41 brakuje grubych milionów, napisaliśmy tuż po otwarciu kopert z ofertami. Każdy z przedstawionych kosztorysów przekroczył zaplanowaną na ten cel kwotę (145 milionów zł), przynajmniej o 28 mln zł (najtańsza oferta PROGREG – 173.772.114,17 zł).

Jak nas poinformowała 4 grudnia rzeczniczka prezydenta Aneta Klimek, “niedawno pojawiła się szansa zmiany zapisów w szczegółowym opisie projektu i uzyskania dodatkowego dofinansowania u marszałka województwa za pośrednictwem ministerstwa infrastruktury”.

Wcześniej nie było takiej możliwości. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oznajmiło, że dysponentem państwowych środków na wkład własny, przekazanych już z tego ministerstwa, jest marszałek województwa. Marszałek jednak nie mógł pomóc, bo było już po postępowaniu przetargowym. Odpowiedź z MIiR dosłownie wywalczył nasz portal pabianice.tv (CZYTAJ TUTAJ).

Potem okazało się, ze na tramwaj nie da pieniędzy także wojewoda (CZYTAJ TUTAJ) oraz rząd (CZYTAJ TUTAJ).

Czy pabianicki projekt wspomoże samorząd wojewódzki? Nowy marszałek Grzegorz Schreiber został 22 listopada wybrany po tym, jak PiS zdobył większość w sejmiku. W inauguracyjnej przemowie zapowiedział politykę zrównoważonego rozwoju. Będą pieniądze dla Łodzi, ale nie zapomni też o mniejszych miastach. Zapewnił, że będzie prowadził politykę otwartego dialogu.

Trzymamy nowego marszałka za słowo, a tymczasem są kolejne terminy przedłużenia ofert.

Trzech wykonawców zadeklarowało termin wydłużenia oferty: do 10 grudnia 2018, 9 stycznia 2019 i do 15 stycznia 2019: – Jeżeli wszystkie możliwości zawiodą, możliwy jest drugi przetarg na realizację projektu tramwajowego – przewiduje Aneta Klimek.

Oto pozostałe nasze teksty o problemach z realizacją projektu:

Oddala się wizja nowej ulicy Zamkowej. Projekt tramwajowy pod znakiem zapytania

Brakuje prawie 30 mln zł na tramwaj. Miasto szuka pomocy

Rząd dołoży 30 milionów na tramwaj?

(Fot. PiS Wieluń)