FAKTY

Ilu pracowników PCM zapisało się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Ze względu na słaby odzew ze strony białego personelu rząd przedłużył  termin zgłoszeń do szczepień przeciw COVID-19. Szeregowi obywatele na razie mało zainteresowani szczepionką.

Pierwotnie do 20 grudnia szeroko pojęta branża medyczna miała czas na składanie deklaracji zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Termin ten jednak został przedłużony do 28 grudnia. Z publikacji w ogólnopolskich mediach można się dowiedzieć, że medycy nie palą się do szczepień. Pabianicki biały personel z dystansem podchodzi do szczepień, o czym napisaliśmy w piątek.

W Pabianicach za zorganizowanie i przeprowadzenie szczepień w tzw. etapie „0”, czyli jeszcze przed szczepieniem populacyjnym odpowiada Pabianickie Centrum Medyczne.

Jak na chwilę obecną w PCM wygląda zainteresowanie szczepieniami?

Z ok. 500 etatowych pracowników szpitala zgłosiło się 300 osób – mówi Adam Marczak, dyrektor ds. administracyjno-technicznych w PCM.

Należy podkreślić, że mowa jedynie o osobach, które mają z PCM podpisaną umowę o pracę. Część pracuje na podstawie umowy cywilno-prawnej, także jeszcze w innych miejscach, stąd zgłosić się mogła do innego szpitala węzłowego, np. w Łodzi.

Ankieta: 38 % badanych Polaków nie zamierza się szczepić

W kwestii szczepień jesteśmy mocno powściągliwi. Tylko 17 % Polaków chce  się zaszczepić przeciw COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, a 23 % dopiero po jakimś czasie. 38 % badanych nie zamierza szczepić się w ogóle – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i ARC Rynek i Opinia.

W badaniu online przeprowadzonym  9-16 grudnia wzięło udział 1001 osób. Była to próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia i regionu, w wieku 18-65 lat.

Jak podaje PAP –  raporcie zwrócono uwagę, że dużo bardziej sceptyczne wobec szczepień przeciwko COVID-19 są kobiety. Tylko 11 proc. z nich (24 % mężczyzn) chce się zaszczepić tak szybko, jak to będzie możliwe, a 45 % kobiet nie zamierza się szczepić w ogóle (w przypadku mężczyzn jest to 32 proc.).

Entuzjastami szybkich szczepień wśród grup wiekowych są osoby z grupy 45-65 lat (22 %). Najbardziej niechętni szczepieniom są respondenci w wieku 18-24 lata. W tej grupie 45 %  nie zamierza się szczepić.

Co trzecia osoba odpowiadała, że nic nie przekona do zaszczepienia, część rozważyłaby taką ewentualność po uzyskaniu pewności o całkowitej ochronie przed zachorowaniem. Dla nielicznych bodźcem byłaby możliwość chodzenia bez maseczki czy wyjazdy zagraniczne.

Dużo mniej istotna była dla ankietowanych możliwość spotykania się ze znajomymi czy chodzenia bez maseczki. Najmniej ważne są czynniki związane z wyjazdami za granicę.

Nie zaszczepi się 32% pracowników naszego sanepidu. Co z lekarzami?

 

Tagi: ,