FAKTY

Ogromny zbiornik na produkty poreakcyjne dotarł dziś w nocy do miejskiej ciepłowni

Samochód z blisko 30-tonowym zbiornikiem na lawecie, mierzącym prawie 20 metrów, o średnicy 4,5 m., musiał poprzedzać pilot i dwa samochody techniczne. Jutro podobna akcja, bo potrzebny jest jeszcze jeden “baniak”.

Transport ogromnego kontenera był nie lada wyzwaniem. Rozpoczął się w sobotę przed fabryką w Oświęcimiu. Stąd nabytek ruszył do Pabianic, gdzie dotarł  dziś o godz. 1.00 i po ok. 12 godzinach został przy pomocy dwóch dźwigów umieszczony na specjalnym podeście.

Akcje z tego typu wielkimi ładunkami mogą się odbywać tylko w godz. 22.00 – 6.00. Samochód z  blisko 30-tonowym zbiornikiem na lawecie, mierzącym prawie 20 metrów, o średnicy 4,5 m., musiał poprzedzać pilot i dwa samochody techniczne.

Po co na terenie ZEC przy ul. Konstantynowskiej taki “smok”? Ponieważ powstaje tu nowoczesna instalacja oczyszczania spalin. Widać już urządzenie do odpylania i filtrowania zwiazków starki i azotu, a do przywiezionego dziś “baniaka” trafią odpady poreakcyjne.

Zabiorą je potem od nas specjalnym samochodem. Możliwe, że zostaną wykorzystane do produkcji, ale to zależy od tego, jakie będą miały parametry. W drugiej kolejności – mogą trafić na pokopalniane wyrobiska. A jeśli się nia da – zostaną  zutylizowane, za co, oczywiście, będziemy musieli zapłacić – tłumaczy prezes ZEC Krzysztof Mondzielewski.

Jutro do ciepłowni dotrze spod Poznania kolejny gigantyczny zbiornik na wapno (używane będzie ono m.in. do odsiarczania).

Projekt za ponad 45 mln

Przypomnijmy, że w czerwcu minął rok od podpisania przez Elemont ważnej umowy na w ciepłowni miejskiej w Pabianicach. O podpisaniu umowy pisaliśmy  TUTAJ. Planowane zakończenie robót I etapu przewidziane jest na grudzień.

Wartość całkowita projektu to niemal 45,6 mln złotych. Wartość uzyskanego ze strony NFOŚiGW wsparcia stanowi 75% kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostała kwota zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki. (CZYTAJ TUTAJ)

Celem realizowanego przez Zakład Energetyki Cieplnej projektu jest dostosowanie istniejącej instalacji redukcji zanieczyszczeń do mających obowiązywać – od 01.01.2023 roku – zaostrzonych norm. Musi zostać ograniczona emisja dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla oraz pyłów.

Wielkość przewidywanej redukcji (efektu ekologicznego) w wyniku realizacji przedsięwzięcia:

Dwutlenek siarki – SO2 – 147,103 ton/rok – 73% redukcji SO2
Tlenki azotu – NOx – 10,509 ton/rok – 11% redukcji NOx
Tlenek węgla – CO 12,601 ton/rok – 42 % redukcji CO
Pyły – 59,204 ton/rok – 95% redukcji pyłu w tym pyłów PM10 i PM2,5

Więcej danych TUTAJ 

Dźwigi w stanie gotowości
Urządzenie do odpylania
Tutaj zostaną odfiltrowane związki siarki czy azotu

 

 

Tagi: