Boże Ciało procesja
KRUCHTA

Procesja na szlaku wielkiej budowy [VIDEO]

“Witaj Jezu, synu Maryi” śpiewali pabianiczanie wędrując remontowaną ulicą Zamkową.

Katolicy wyznają dziś wiarę przemieszczają się za monstrancją z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy ustawionych przy ulicach. Pozwoliło na to znaczne rozluźnienie zasad bezpieczeństwa. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w tego typu praktykach. Przypomnijmy tu – w ubiegłym roku z powodu reżimu sanitarnego w tym roku tradycyjne procesje w większości parafii naszego dekanatu nie wyszły poza kościelny teren. Jak na warunki reżimu sanitarnego, zainteresowanie było spore, co widać na nagraniu TUTAJ.

“Nie nazywam Was telewidzami”

Większość procesji rozpoczęła się dziś przed południem. Dopiero po mszy o godz. 16.00 orszak wyruszy z kościoła św. Floriana. Przed tegoroczną uroczystością księża zachęcali do tego, aby nie zostać w domach. W szczególny, aluzyjny sposób, uczynił to ks. kan. Piotr Szubski, proboszcz wymienionej wyżej parafii. W ogłoszeniach duszpasterskich zaapelował: “Proszę licznie włączyć się do procesji. W  miejscu przejścia procesji proszę udekorować domy, okna. Chrystus idący w Najświętszym Sakramencie pragnie błogosławić parafii i miastu. Pragniemy, aby wydostać naszych parafian z lęku wzbudzić zaufanie w życie, które Jezus wnosi. Jest to także dawanie świadectwa wierze we wspólnocie wierzących naszej parafii, nic nas nie może odłączyć od miłości Chrystusa: nie nazywam was telewidzami, ale przyjaciółmi, jeśli czynicie to, co wam powiedziałem” (w Biblii: “nie nazywa was sługami” – przyp. red.).

Odcinek specjalny

W tym roku warto zwrócić uwagę na procesją z kościoła NMP. Wyruszyła ona po mszy o godz. 9.30 kierując się tradycyjną trasą: Zamkowa, Konopnickiej, Skłodowskiej i Wyszyńskiego. Po raz ostatni w historii wierni przeszli po granitowej kostce, która wkrótce zniknie z głównej ulicy naszego miasta. Za rok religijny orszak ujrzymy w całkiem innej scenerii – historyczny remont będzie się miał wtedy ku końcowi. Na zdjęciu widzimy procesję idącą wzdłuż placu budowy. Za moment dojdą do pierwszego ołtarza na rogu Zamkowej, by otrzymać specjalne błogosławieństwo. Pod baldachimem z monstrancją, w asyście strażaków, ks. Jerzy Górny, superior Domu Zgromadzenia Misji w Krzeszowicach. W procesji uczestniczą m.in. tancerze “Bychlewianki”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video: