KOMUNIKACJA

Tramwaj wróci na trasę z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego

Samorządy obu miast chcą wspólnie modernizować linię tramwajową 43. Dziś zostało podpisane porozumienie Konstantynowa z Łodzią dotyczące tej inwestycji. Linię zamknięto w 2019 roku z powodu jej krytycznego stanu technicznego. Tramwaj ma powrócić w 2023 roku.

Prezydent Hanna Zdanowska i burmistrz Robert Jakubowski podpisali dziś porozumienie w sprawie lepszego skomunikowania Łodzi i Konstantynowa Łódzkiego. Nowe torowisko i trakcja mają powstać wzdłuż ul. Konstantynowskiej (od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej w Łodzi) aż do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim. Miasta wspólnie przeprowadzą procedurę zamówienia publicznego oraz uzgodnią treść umowy na realizację linii w trybie zaprojektuj i wybuduj.

Idea metropolitalnego podejścia do inwestycji wraca na właściwe tory. Gdyby nie porozumienie dwóch samorządów, mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego mieliby znikome szanse na korzystania z potrzebnego i dobrego środka komunikacji, czyli transportu zbiorowego niskoemisyjnego. Gdyby samorząd Łodzi nie zaangażował się w odbudowę tej linii, Konstantynów Łódzki nie mógłby np. zasilić jej prądem – podkreślił burmistrz Robert Jakubowski.

Łączna wartość inwestycji po stronie obu samorządów ma wynieść ok. 80 mln zł. Przy czym konstantynowska część linii zgodnie z szacunkiem ma kosztować ok. 21 mln zł, z czego ponad 15 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków unijnych i budżetu państwa, a 5 mln zł to wkład własny gminy.

Natężenie ruchu z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego rośnie, więc ta inwestycja jest bardzo potrzebna. Bardzo chcielibyśmy, żeby w 2023 roku transport niskoemisyjny na trasę między Łodzią, a pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim powrócił. I mam też nadzieję, że w przyszłej perspektywie finansowej możliwe będzie przedłużenie tej historycznej linii także do Lutomierska – powiedział burmistrz Robert Jakubowski.

(Źródło:konstantynow.pl)

Przystanek Przygraniczna- wizualizacja/UMŁ Łódź

 

 

 

 

Tagi: