FAKTY

„Trzydziestka” Aflofarmu

W styczniu farmaceutyczny gigant obchodził 30. urodziny.

Historia Aflofarmu rozpoczyna się w 1989 roku, kiedy Andrzej Furman zakłada z żoną przedsiębiorstwo handlowo-usługowe. Ma już wtedy doświadczenie w farmacji, pracował wcześniej m.in. na stanowisku głównego księgowego w miejscowych zakładach farmaceutycznych Polfa. Wciąż jednak szuka dla siebie miejsca w branży, której poświęci całe życie.

Początkowo to przede wszystkim hurtownia farmaceutyczna. Po dwóch latach Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej wydaje zgodę na produkcję pierwszego preparatu, którym był Mentho-Paraffinol. Furmanowie nie wiedzą jeszcze, że za jakiś czas ich rodzinna firma osiągnie pozycję lidera na rynku produktów bez recepty.

Z biegiem lat otwierają kolejne zakłady produkcyjne. W 2006 roku na czele firmy staje Jacek Furman, obecny prezes. Zarządza nią przy wsparciu swoich braci, Wojciecha i Tomasza. Jednym z celów, jaki przed sobą postawili, jest przyspieszenie ekspansji zagranicznej. Dziś produkty pabianickiego przedsiębiorstwa można kupić w 30 krajach na trzech kontynentach.

– Będzie ich więcej. Dążymy do stworzenia własnych struktur za granicą. Planujemy też zwiększać rozpoznawalność naszych marek na rynkach zagranicznych poprzez budowanie przedstawicielstw – zapowiada prezes Jacek Furman.

Furmanowie są także aktywni w życiu lokalnej społeczności – w 2011 roku Andrzej i Grażyna powołują fundację „My kochamy Pabianice”, której misją jest pomoc w organizacji imprez kulturalnych i sportowych, ochrona zabytków i pielęgnowanie zieleni w miejscach publicznych. Przekazuje także sprzęt Pabianickiemu Centrum Medycznemu. Od początku działalności fundacja zrealizowała około 100 projektów o łącznej wartości prawie 2,2 mln złotych.

(Fot. Aflofarm)