Inwestycja zakończy się w 2023 roku.
Przystanek Pabianice-Północ powstanie z części tzw. programu przystankowego, który w obejmie także przebudowę przystanków w Głownie i Strykowie oraz remont dworca w Zduńskiej Woli. Tę wiadomość przekazał dziś marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
O nowym przystanku poinformowaliśmy w kwietniu 2017 r. Okres realizacji projektu przewidziany był na lata 2019-2021. Poślizg spowodowany jest odwołaniem i zabiegami o pieniądze. W przetargu na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku kolejowego Pabianice-Północ wpłynęło odwołanie od wyboru najkorzystniejszej oferty, które musiała rozpatrzyć Krajowa Izba Odwoławcza. KIO ostatecznie odrzuciła wniosek o ponowny wybór wykonawcy. O problemach przetargowych mówił dziś na konferencji prasowej prezes PKP PLK Ireneusz Merchel (pisaliśmy o nich na początku maja)
W końcu się udało. Inwestycja przystankowa pochłonie ok. 50 milionów zł. W większości z RPO, część stanowią środki własne PKP PLK. Wykonawca będzie realizował zadanie do 2023 r. Zgodnie z umową ma zakończyć budowę w 2023.
Po zachodniej stronie przejazdu kolejowego planowane jest wybudowanie dwóch peronów o długości 150 metrów – jednego w kierunku Łodzi, drugiego w stronę Sieradza. Zostaną na nich ustawione ławki, wiaty, gabloty, system oznakowania i inne elementy małej architektury. Zaplanowano dojścia piesze do ulic Karniszewickiej, Lutomierskiej, Partyzanckiej i Szynkielewskiej. Wykonawca wybuduje mały parking przy ulicy Karniszewickiej. Przewidziano również stojaki rowerowe. (Tutaj więcej i >>> MAPKA)
O wybudowanie przystanku kolejowego przy Lutomierskiej zabiegały władze Pabianic. Co nam to da? Jeszcze bardziej wzrośnie wartość terenów inwestycyjnych przy ul. Lutomierskiej. Dzięki nowemu przystankowi tereny przy ul. Lutomierskiej będą nie tylko bardzo dobrze skomunikowane drogowo (sąsiedztwo S-14), ale także kolejowo, co zapewni dogodny dojazd pracowników z Łodzi i od strony Sieradza. Poprawi się dostępność kolei w mieście. W zasięgu 1 km od nowego przystanku mieszka sporo pabianiczan.
Co z “tunelem”?
Tymczasem, jak napisaliśmy na początku maja, czarne chmury zebrały się nad staraniami o bezkolizyjny przejazd na ul. Lutomierskiej. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało Grzegorza Mackiewicza, że obejmująca ul. Lutomierską DK71 stanie się wkrótce zbędna w sieci dróg krajowych. Budowa bezkolizyjnego przejazdu, dzięki czemu ruch nie byłby sparaliżowany, stanęła pod ogromnym znakiem zapytania. (Zapoznaj się ze >>> SZCZEGÓŁAMI)