Dotychczas Impulsy drugiej generacji eksportowano do Włoch. Po wakacjach pociąg pojawi się na liniach ŁKA.
Nowosądecki producent taboru kolejowego „Newag” oficjalnie zaprezentował pierwszą z czternastu jednostek Impuls 2, które trafią na trasy obsługiwane przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną (o podpisaniu umowy informowaliśmy w marcu ub. roku).
Pociągi docelowo skierowane mają być na nowe trasy przejęte przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną od Przewozów Regionalnych: Skierniewice-Kutno, Łódź-Tomaszów Mazowiecki, Łódź-Radomsko i Łódź-Piotrków Trybunalski, w przyszłości można się spodziewać tych składów także na linii biegnącej przez Pabianice.
Nowość na polskich torach
To pierwszy członek rodziny Impuls 2, który trafił do krajowego przewoźnika. Dotąd Impulsy drugiej generacji eksportowano do Włoch. Pod koniec czerwca pojazd rozpocznie testy w Krakowie, na początku lipca na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Europejska premiera pojazdu odbędzie się w Berlinie podczas Międzynarodowych Targach Kolejnictwa Innotrans. We wrześniu zaprezentowany zostanie także w Łodzi (pierwsze zamówione szynowce producent dostarczy do końca trzeciego kwartału).
Nowe pociągi cechuje inny wygląd względem dotychczas eksploatowanych Flirtów, dłuższe człony, a także szereg udogodnień dla pasażera – wewnątrz znajdziemy biletomaty, defibrylatory, kurtyny powietrzne umieszczone nad drzwiami wejściowymi, a także bezpłatne wifi, gniazda 230V oraz USB.
Wnętrze jest jasne, a tapicerka nosi logo łódzkiego przewoźnika. W pojazdach wydzielono kąt dla wózków inwalidzkich i dziecięcych, a także stojaki na rowery. Absolutną nowością jest zastosowanie tak zwanej „strefy dziecięcej” – jest to specjalne miejsce wyposażone w planszę do gry wraz z zainstalowaną, stacjonarną kostką.
Wartość zamówienia to aż 266.968.762,35 zł brutto. ŁKA uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kwocie 182.010.500 zł.
Rozwój także u nas
Niezależnie od zamówienia nowych pociągów, spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna podjęła decyzję o wydłużeniu posiadanych od 2014 roku Flirtów o dodatkowy, trzeci człon. Pierwszy taki wydłużony zestaw ma być gotowy pod koniec września. Jest to efekt bardzo dużego znaczenia, jakie przybrała lokalna kolej na przestrzeni minionych lat – przyrost pasażerów, dostępność, wysoka częstotliwość kursów i spójna taryfa okazały się lekarstwem na bolączki, które trapiły połączenie kolejowe przed powstaniem ŁKA.
Od maja trwa remont linii kolejowej numer 14. Obecnie prace skupiają się na odcinku Łask – Zduńska Wola gdzie funkcjonuje kolejowa komunikacja zastępcza. Po zakończeniu prac pociągi pojadą do Łodzi z prędkością 120 km/h. Przebudowany zostanie również pabianicki dworzec kolejowy.
CZYTAJ WIĘCEJ O REMONCIE LINII KOLEJOWEJ – ETAPY, ZMIANY, UTRUDNIENIA, NOWE PRZYSTANKI
Beskidzki producent
Nowosądecki Newag wywodzi się ze struktur dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Spółka przez lata prowadziła naprawy okresowe i modernizacje zespołów trakcyjnych, lokomotyw i wagonów. Po przekształceniu w 2005 roku rozpoczął się nowy dział w historii fabryki – rozpoczęto głębokie modernizacje starych jednostek trakcyjnych, a w 2012 roku zaprezentowano całkowicie nowy, autorski projekt, Impuls, który przez lata zyskał powszechność w całej Polsce. Pociągi tej gamy spotkamy w wielu regionach Polski, m.in. na Pomorzu czy Dolnym Śląsku.
Co ciekawe krajowy rekord prędkości ustanowiony przez jednostkę wyprodukowaną całkowicie w Polsce należy właśnie do Impulsa i wynosi 211,6 km/h. Newag poza elektrycznymi Impulsami wytwarza również lokomotywy, autobusy szynowe, a nawet wagony metra (w konsorcjum z Siemensem). Powstał również prototyp tramwaju – Nevelo.
(Fot. ŁKA)