FAKTY

Pielęgniarki i kucharki zarobią więcej

Od lipca alarmowaliśmy, że pielęgniarki odchodzą z DPS z powodu bardzo niskich płac. Od nowego roku zarobią więcej. Nie tylko one.

Mamy dobrą wiadomość. Po miesiącach walki portalu pabianice.tv udało się przekonać Starostwo Powiatowe, aby podniesione zostały pensje pielęgniarek w Domu Pomocy Społecznej. Wspieraliśmy dyrekcję DPS w zabiegach o wzrost płac. Uposażenia zwiększą się o 200 brutto zł. Na dniach kobiety otrzymają już wyższe wypłaty za styczeń.

– Jeszcze mają być kolejne podwyżki, już dla wszystkich pracowników, także administracyjnych – mówi Maria Chmielewska, dyrektor pabianickiego DPS.

Sytuacja pielęgniarek była nie do pozazdroszczenia, bo zarabiały nawet o 1000 zł mniej niż ich koleżanki ze szpitali czy przychodni, a kucharki były w sytuacji wręcz tragicznej:

– Po dwudziestu latach pracy są na poziomie płacy minimalnej. A muszą przygotowywać posiłki dla 195 osób w sześciu wariantach dietetycznych i na bieżąco je modyfikować – podkreśliła w jednym z tekstów na pabianice.tv dyr. Maria Chmielewska.

Pracownicy obsługi, w tym kucharki, również dostają od nowego roku więcej o 200 zł.

W lipcu ponieśliśmy alarm, aby zapobiec dalszemu odpływowi pielęgniarek, co stanowiłoby zagrożenie dla podopiecznych DPS. Ujawniliśmy raport kontrolerów, o którym bladego pojęcia nie mieli radni powiatowi.

Powiat lekceważył problem. Członkowie zarządu mówili o zatrudnieniu Ukrainek, a nawet… Syryjek. Starosta Krzysztof Habura zorganizował też konferencję prasową – ustawkę, na którą nie zaprosił pabianice.tv. Tłumaczył wybranym dziennikarzom, że wszystko jest w porządku.


3 komentarze do “Pielęgniarki i kucharki zarobią więcej

  1. Czyli jak się potrząśnie szanownym panem starostą to raptem pieniądze się znalazły … Przykre to, że :obywatelski: to on jest tylko z nazwy :)

  2. Niech niedoksztalcony gryzipiorek sobie sprowadza kogo chce.W Europie nadal obowiazuja standarty wyksztalcenia.A niestety ani Syryjki ani Ukrainki ich nie spelniaja.Moga co najwyzej byc pomoca pieleg.Az sie cisna niecenzuralne slowa dla tej dobrej zmiany..

  3. Ojej pielęgniarki dostały tyle samo.. To szkoda studiować i zdrowia na stres w pracy. A zastanawialam się nad tym kierunkiem ale jak czytam w inernecie jak traktuje się pielęgniarki to mocno się zastanawiam nad zmianą planow

Comments are closed.