KOMUNIKACJA

Ależ determinacja! Prezydent pisze do marszałka w sprawie tramwaju

Po zgodzie ministerstwa pora na kolejne kroki, aby mógł ruszyć kapitalny remont ul. Zamkowej.

12 stycznia entuzjastycznie napisaliśmy, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapaliło zielone światło dla pabianickiej inwestycji przesuwając środki tak, aby umożliwić realizację projektu przebudowy torowiska i modernizacji ul. Zamkowej (CZYTAJ TUTAJ).

Aby tak się stało, potrzebne jest przeprowadzenie do końca procedury. Marszałek Grzegorz Schreiber powinien zawnioskować do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, aby tam ostatecznie została “klepnięta” decyzja.

Wcześniej prezydent Grzegorz Mackiewicz mówił o możliwości przesunięcia 11 milionów zł z budżetu państwa, co w ponad 1/3 uzupełniłoby lukę powstałą po rozstrzygnięciu przetargu (brakuje 28 mln zł do najtańszej oferty).

Czujność i otwarty dialog

Czy takie pieniądze zostaną przeznaczone na uratowanie pabianicko-ksawerowskiego projektu? Trudno wyobrazić sobie, by mogło stać się inaczej.

Jak poinformował wcześniej portal transport-publiczny.pl, we wtorek samorząd wojewódzki uzupełnił swój wniosek dotyczący przesunięcia środków krajowych tak, by można było je przeznaczyć na realizację zagrożonej inwestycji. Nowy zarząd województwa i marszałek otrzymali „w spadku” po poprzedniej ekipie sprawy związane z projektami, na które m.in. były przeznaczane pieniądze z budżetu centralnego. Grzegorz Schreiber kontynuował zatem działania Witolda Stępnia. Ponadto w swoim inauguracyjnym przemówieniu w sejmiku zobowiązał się do prowadzenia polityki otwartego dialogu, do wspierania mniejszych miast, nieskupianiu się wyłącznie na Łodzi (CZYTAJ TUTAJ).

Prezydent Grzegorz Mackiewicz postanowił – mimo takich przesłanek – zachować czujność i właśnie wystąpił do marszałka z wnioskiem o zwiększenie dofinansowania projektu. Chodzi o kwotę 11.800.500 zł, czyli 10 proc. wydatków kwalifikowalnych w projekcie (łączna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 118.005.000 zł przy całkowitej wartości projektu 146.388.450 zł).

Pod wnioskiem podpisał się także wójt Gminy Ksawerów Adam Topolski.

Wniosek dotyczy dotacji z puli środków budżetu państwa pochodzących z Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Łódzkiego. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wyraziło zgodę na przesunięcie pieniędzy i wsparcie przez Urząd Marszałkowski w szerszym niż dotychczas zakresie projektów związanych z transportem, w tym pabianickiego.

Przyznanie dodatkowego dofinansowania z budżetu państwa pozwoliłoby uzupełnić w części brakującą kwotę w przetargu na wykonanie inwestycji tramwajowej. Oferty dwóch wykonawców zachowują ważność do 8 lutego i 11 lutego, trzecia – do początku kwietnia. Najtańsza ze złożonych ofert przekracza założony budżet na inwestycję o 28,3 mln zł.

Wykonawca w blokach startowych

Ewentualnie przyznana kwota ok. 11 milionów nie wystarczy wprawdzie na realizację inwestycji – brakuje przecież ok. 28 milionów zł. Pozostałą sumę można jednak pokryć wypuszczając obligacje, ale będą to już pieniądze do udźwignięcia przez nasze miasto.

O tym, że na przebudowę centrum i modernizację tramwaju 41 brakuje grubych milionów, napisaliśmy tuż po otwarciu kopert z ofertami. Każdy z przedstawionych kosztorysów przekroczył zaplanowaną na ten cel kwotę (145 milionów zł), przynajmniej o 28 mln zł (najtańsza oferta PROGREG – 173.772.114,17 zł).

Oto pozostałe nasze teksty o problemach z realizacją projektu:

4 komentarze do “Ależ determinacja! Prezydent pisze do marszałka w sprawie tramwaju

 1. Mam pytanie ! Czy wymieniona suma (11 mln.) jest ,po uprzedniej akceptacji,przeznaczona tylko dla Pabianic ? Czy może jest przeznaczona na inne niedokończone projekty komunikacyjne?

  1. Na wszystkie projekty jest przesunięta kwota ponad 26 mln zł. Pisaliśmy o tym tutaj: https://pabianice.tv/przelom-w-sprawie-tramwaju-sa-pieniadze/
   Zgodnie z informacjami przekazanymi portalowi transport-publiczny.pl nowe wojewódzkie władze samorządowe podjęły “starania o relokację niezbędnych z punktu widzenia władz Pabianic funduszy”: https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/lodzkie-czyni-kolejne-starania-ws-tramwaju-do-pabianic-60540.html?fbclid=IwAR0pnSyTkKr_lwLKD-_DFpKDMvbchfdSxqh6bH52aV5GAgvHobQ7O8lOB8w
   Mówimy o procedurze urzędowej, a zatem musi być po kolei: najpierw wniosek marszałka o przeniesienie srodków z puli do puli, potem akceptacja Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (co nastąpiło), Potem – podział przeniesionej puli ponad 26 milionów zł przez marszałka, potem – wysłanie do ostatecznego zatwierdzenie w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Wczoraj napisaliśmy, ze prezydent jest czujny i nie chce przegapić żadnego proceduralnego kroczku. Sporządził wniosek do marszałka o konkretną sumę https://pabianice.tv/alez-determinacja-prezydent-pisze-do-marszalka-w-sprawie-tramwaju/. Najpewniej w najbliższym czasie dojdzie do rozmowy prezydenta z Grzegorzem Scheiberem, aby ten mógł szczegółowo zaznajomić się z pabianicką inwestycją, która obejmuje nie tylko remont torowiska, ale i gruntowną przebudowę ul. Zamkowej. Być może nowy marszałek od naszych polityków PiS ma informację o randze naszego modernizacyjnego przedsięwziecia, jej znaczeniu nie tylko dla Pabianic.

 2. To jest naprawdę ważny projekt dla miasta, być może najważniejszy w I połowie XXI wieku.
  Transport szynowy jest determinantą rozwoju, gdyż jest to środek transportu który pojawia się jako coś trwałego na kilkadziesiąt lat.
  Linię autobusową można zlikwidować z dnia na dzień. Przekonuje się o tym obecnie wiele gmin w Polsce.
  Jeżeli zaś istnieje infrastruktura szynowa, nie można ot tak sobie linii zawiesić bez konsekwencji choćby w postaci oskarżeń o niegospodarność.

 3. najwieksza inwestycja miejska od dzisiątek lat która zmieni całkowicie wygląd miasta
  takiej szansy nie mozna nie wykorzystać

Comments are closed.