FAKTY

Pabianice wnioskowały do rządu o grube miliony. Nie dostaniemy nic

Wczoraj rząd ogłosił, jakim samorządom zostały przyznane pieniądze w ramach drugiej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na liście nie ma naszego miasta.

Plan był ambitny i urozmaicony, aby było z czego wybierać. Ratusz skierował 8 wniosków o inwestycje dla Pabianic, na czele z priorytetowym, czyli budową zespołu szkolno-przedszkolnego na Zatorzu za ponad 46 mln zł. (TUTAJ wszystkie zgłoszone potrzeby).

Wczoraj rząd ogłosił podział środków. Okazało się, że kompletnie nic nie trafi do naszego miasta (taki obrót sprawy może dziwić, bo zgłoszone zapotrzebowanie idealnie wpasowało się w wyznaczone kryteria)

Teraz decydowała komisja

Przypomnijmy, że w pierwszej transzy rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pieniądze przeliczane były zgodnie z algorytmem uwzględniającym realizowane inwestycje. Pabianicom przypadło ponad 18 mln zł. 

W drugim rozdaniu sytuacja wygląda inaczej. Wnioski oceniała specjalna rządowa komisja, by przedstawić rekomendacje premierowi. Najwyraźniej nasze wnioski nie przypadły do gustu…

Jak widać komisja zdecydowała, że Pabianice nie zasługują na wsparcie od rządu PiS. Decyzja niestety przez wielu spodziewana, nie wiem czy spowodowana tym, że władza w mieście nie leży w rękach partii rządzącej czy czymś innym… Podobna sytuacja spotkała między innymi Łódź, Gdańsk, Lublin, Rzeszów czy Wrocław – skomentował radny miejski Gabriel Grzejszczak.

Podział środków w ramach II transzy FIL dla samorządów z terenu powiatu pabianickiego

Gmina Lutomiersk1,5 mln zł z przeznaczeniem na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Szydłowie; wnioskowano na ten cel o 3 068 235,05 zł

Gmina Dobroń1 mln zł; cel: nowa stacja uzdatniania wody; wnioskowano o 7 mln zł

Konstantynów Łódzki1 mln zł na  budowa przy Szkole Podstawowej nr 1 w pełnowymiarowej, hali sportowej. Wnioskowano o  20 mln zł.

Gmina Dłutów720 tys. zł; rozbudowa stacji uzdatniania wody w Ślądkowicach. Wniosek opiewał na 800 tys. zł.

Niewiele, bo 300 tys. zł skapnie Powiatowi Pabianickiemu, który miał apetyt na dużo więcej. O środki na kompleks sportowy w miejscu byłych warsztatów przy ZS nr 1 uśmiechał się niedawno publicznie do senatora starosta Krzysztof Habura. Czy senator PiS pomoże w staraniach o środki na kompleks sportowy na terenie byłych warsztatów? zapytaliśmy w tytule.

Wspomniane 300 tys. zł zostanie przeznaczonych na budowę boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół nr 3 w Pabianicach (wniosek poszedł o 400 tys. zł na ten cel).

Premier zapowiedział, że program FIL ma być kontynuowany w kolejnych latach. Czy w przyszłości uda się pozyskać pieniądze dla miasta z tego źródła?