Na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w Ksawerowie ruszyła budowa fabryki Miele.
Tu, gdzie dotąd rosła trawa i krzaki, dziś przed południem wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Umieszczono w nim “kapsułę czasu”, zawierającą życzenia i oczekiwania zarządu Miele oraz gości honorowych wobec nowego zakładu. Kościelnego błogosławieństwa udzielili: biskup ewangelicki Jan Cieślar i ksawerowski proboszcz Stanisław Bracha.
Podczas inauguracji Miele reprezentował dr Stefan Breit, członek zarządu ds. technicznych grupy Miele. Przybyli też Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, senator Maciej Łuczak, marszałek województwa Witold Stępień, wiceprzewodniczący sejmiku Krzysztof Ciebiada, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i wójt gminy Ksawerów Adam Topolski.
– Walczyliśmy o tę lokalizację z innymi państwami, dlatego jesteśmy dumni, że działania zakończyły się sukcesem – mówi Marek Michalik.
Marek Michalik podziękował także tym, którzy przyczynili się do tego, że budowa fabryki rusza właśnie w Ksawerowie. Wymienił pracowników Strefy, wójta gminy Ksawerów Adama Topolskiego i parlamentarzystów: senatora Macieja Łuczaka oraz posła Waldemara Budę. Jeszcze w tym roku hala produkcyjna zostanie zadaszona, a odbiór techniczny planowany jest na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2019 roku.
Inwestycja warta jest 200 mln zł. Oznacza większe wpływy do budżetu gminy Ksawerów – wzrost na poziomie ok. 4 milionów zł. To także szansa na dynamiczny rozwój ościennych gmin. Miele może wygenerować ponadto rozwój handlu czy usług, a poszukujący dobrej pracy zakotwiczą w Ksawerowie. W pierwszym etapie w zakładzie znajdzie zatrudnienie 400 pracowników. Docelowo ma tam pracować 1500 osób. Nowy zakład, zgodnie z planem, ruszy w 2020 roku, by początkowo produkować 250 tys. pralek rocznie.
Wójt Adam Topolski podkreślił nie tylko perspektywę wpływów do budżetu, ale i działalności społecznej, którą uda się podjąć. Miele to światowy lider w produkcji artykułów gospodarstwa domowego (segment premium). Produkcja pralek w Ksawerowie zostanie oparta na innowacyjnej technologii, dotąd nie zastosowanej w innych lokalizacjach Miele na świecie.
Przypomnijmy – 20 czerwca “Puls Biznesu” ujawnił, że 78 ha w Ksawerowie wejdzie do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a 29 ha chce kupić niemiecka firma Miele. Przeczytaj, co pisaliśmy o inwestycji:
• Ksawerów: większe wpływy do budżetu
• Rusza wielka inwestycja w Ksawerowie
• Szykuj CV, niebawem rekrutacja do Miele. Jakie zarobki?
• Polityczne wsparcie dla inwestycji w Ksawerowie
• Inwestycja 2017. Sprawdź jaka. Dlaczego się udało?
• Rolnik płacze po ziemi pod fabrykę pralek
• Nowy profil klasy w ZS1. Ma zagwarantować pracę w Miele
• Sojusz z fabryk pralek. Dyrektor wymyślił, pomógł senator
O fuj! Co za niewdzięczne niemiaszki! Ciamajdy ksywka “samozwańczy pomagier” nie zaprosili!
Co ty bredzisz. Przecież był Ciebiada zaproszony i był obecny o czym jest napisane w artykule. Bo miał wkład w inwestycje
No i jednak Hycler wygrał wojnę!