FAKTY

Hity 2017

Jakie informacje najchętniej czytaliście? Które filmy zdobyły najwięcej wyświetleń?

Niewątpliwie poruszyły Was tematy tramwajowe. Informację o tym, że MPK z dnia na dzień wstrzymało kursowanie linii 41, podaliśmy jako pierwsi TUTAJ. Niewiele ponad godzinę później prezydent Grzegorz Mackiewicz zwołał w tej sprawie konferencję prasową.

Wcześniej ujawniliśmy kontrowersyjny pomysł prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która chciała zastąpić tramwaje elektrycznymi autobusami – temat wywołał poruszenie wśród mieszkańców oraz środowisk tramwajowych. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło: Pabianice otrzymały dofinansowanie na gruntowny remont torowiska, a redakcja pabianice.tv wręczyła marszałkowi Witoldowi Stępniowi unikalną koszulkę z „41”.

Równie chętnie (a w niektórych przypadkach jeszcze chętniej) czytaliście newsa o mężczyźnie, który jechał na dachu „41”. Śmiałek-gapowicz podbił Wasze serca i przysporzył sporo śmiechu.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się też “teksty kolejowe”, np. o planach tunelu na przejeździe przy Lutomierskiej, pomyśle Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej który połączy rower z szynowcem czy nowym przystanku kolejowym w Pabianicach.

Politycznie

W połowie stycznia ub. roku ujawniliśmy, że przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Żeligowski dostał posadę w Radzie Nadzorczej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęczycy. Wcześniej zaczął głosować z PO i popierać prezydenta Grzegorza Mackiewicza. Przy okazji oświadczeń majątkowych okazało się, że robotę dostał już przed przewrotem w RM.

Z uwagą śledziliście losy ulicy 20 Stycznia (teksty na ten temat przeczytacie m.in. tutaj, tutaj, tutaj i tutaj) oraz pomnika ze Starego Rynku (m.in. tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj). Z kolei całą Polskę obiegł nasz news o tym, że wojewoda łódzki zadecyduje, czy w Pabianicach może być ulica Staszewskiego – kontrowersje (i rozbawienie) wzbudził fakt, że dekomunizację narzucił rząd PiS, tymczasem nazwę tej ulicy (w miejsce ul. Kolejowej) przegłosowali… radni PiS (wtedy w większości). To jedyny przypadek skomunizowania ulicy już w wolnej Polsce. Natomiast portal natemat.pl podchwycił tekst “Ratusz prześwietla bohaterów narodowych” (o kuriozalnym piśmie, jakie prezydent Grzegorz Mackiewicz skierował do łódzkiego oddziału IPN).

Niemałe poruszenie wywołała informacja opublikowana 1 listopada – pabianiccy działacze Komitetu Obrony Demokracji na cmentarzu katolickim urządzili symboliczny grób Piotra Szczęsnego, który dziesięć dni wcześniej podpalił się pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. W liście napisał, że to protest przeciwko działaniom obecnych władz. Następnego dnia grób został uprzątnięty.

Służba zdrowia i interwencje

W połowie lipca na światło dziennie wyciągnęliśmy wyniki kontroli w pabianickim Domu Pomocy Społecznej (na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich wizytowali go przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji). Kontrolerzy wskazali, że obsada pielęgniarska jest zbyt mała i konieczne jest zwiększenie zatrudnienia. Władze powiatu – choć od kontroli do upublicznienia protokołu minął prawie rok – na zalecenia odnośnie kadry pielęgniarskiej nie zareagowały. Starosta Krzysztof Habura po naszym tekście zwołał jedynie “konferencję prasową” – typową ustawkę z wybranymi mediami, na której tłumaczył, że problemów żadnych nie ma.

Najczęściej czytanym „tematem szpitalnym” była historia 6-tygodniowej Mai. W PCM stwierdzono, że dolegliwości maluszka to kolka. Nie przyjęto jej. Dziewczynka kilka dni później znalazła się w Matce Polce, od razu podłączono ją pod kroplówkę. Spore zainteresowanie wzbudził też pacjent z chirurgii, który zdewastował oddział dziecięcy. Szaleniec zniszczył drzwi ewakuacyjne, drzwi i okna w izolatkach.

Czytelników oburzyły wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pacy przeprowadzonej w szpitalu. Pokazała ona m.in., że w PCM istnieje zjawisko tzw. pielęgniarek na telefon, a grafiki są ustalane często z dnia na dzień. Ponadto zaciekawił Was tekst “Dyrektor medyczna PCM zarobiła 50 tys. za pracę dla przemysłu okrętowego”, w którym ujawniliśmy, że Dorota Jędrzejczyk-Okońska zasiada w Radzie Nadzorczej Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.

Ogromną poczytnością cieszyła się seria tekstów o szlabanach przy PCM. Możecie je znaleźć m.in. tutaj, tutajtutajtutajtutaj i tutaj. Pod presją naszych publikacji szpital wycofał się z pobierania całodobowych opłat za parkowanie przez 7 dni w tygodniu. Wywalczyliśmy również, by niepełnosprawni parkowali pod PCM za darmo.

Z kolei po naszym tekście Pan Dariusz, 51-latek który stracił dach nad głową i zamieszkał w aucie, dostał od urzędników szansę – jest w trakcie remontu mieszkania komunalnego, znalazł pracę i staje na nogi. Pisaliśmy także o mieszkance Teresie Trybule – kobieta mieszkała przy ul. Traugutta bez prądu i bieżącej wody, miała kilkanaście stopni mrozu w mieszkaniu, potrzeby załatwiała do wiadra. Teresa w końcu zgodziła się na pobyt w DPS i zmianę swojego dotychczasowego życia.

Bardzo cieszy fakt, że udało się wywalczyć sesje online. Nasza redakcja jako jedyna wśród lokalnych mediów zaangażowała się w promowanie transmisji obrad i naciskała na władze (pisaliśmy o tym m.in. tutaj, tutaj, tutaj i tutaj. Prezydent Grzegorz Mackiewicz uczynił spory krok w kierunku zwiększenia transparentności. Sesje online mają ruszyć w tym roku.

Z życia Kościoła

W zakładce „kruchta”, czyli tematów kościelnych i okołoreligijnych, hitem okazał się poradnik kolędowy (pisaliśmy o nim pod koniec roku), czyli instrukcja o przyjmowaniu księdza po kolędzie, opracowana w parafii św. Maksymiliana Kolbego. Ujawniona przez nas informacja w kilka dni podbiła Internet.

Tysiące osób przeczytało także „Ksiądz nasłał policję na harcerza” – proboszczowi z Ksawerowa nie spodobało się, że jeden z punktów gry terenowej zorganizowano na terenie parkingu należącego do parafii. Masowo klikaliście na ALBAGATE – teksty o skandalicznym ogłoszeniu, jakie pojawiło się w parafii NMP Różańcowej i ostrej reakcji firmy krawieckiej. „Albowa afera” również pojawiła się w ogólnopolskich mediach.

Teleturnieje i manifestacje

W kategorii rozrywkowej zwyciężyła Magdalena Gessler, która przyjechała do nas, by przeprowadzić kuchenną rewolucję w barze przy ul. Jutrzkowickiej. Chętnie czytaliście także o występach pabianiczan w teleturnieju „Milionerzy” – Mateusz Kukieła zgarnął 10 tys. zł, a Maciej Kuźmierczyk tysiaka.

Ubiegłorocznymi hitami na naszym kanale YouTube okazały się filmy „Od Ciupagi na scynście” (34.245 wyświetleń) i „8 marca – Międzynarodowy Strajk Kobiet” (22.157). Pierwszy to występ kapeli (znanej m.in. z „Mam talent”) w dobrońskim kościele, drugi to zapis protestu przeciwko ingerencji rządu w sprawy kobiet. Na koniec panie otrzymały od członków ONR tulipany, a kiedy przeczytały dołączony bilecik i zorientowały się, od kogo przyjęły kwiatka, wyrzucały je lub oddawały narodowcom.

TUTAJ możesz wesprzeć nasz portal.

CZYTAJ TAKŻE: Bohaterowie 2017, Ściemniacz 2017, Inwestycja 2017.